Tvorba elektroniky: Navrhni, sestav, oživ!
Během série odpoledních laboratorních cvičení si projdeme celý proces tvorby moderního elektronického zařízení – od návrhu plošného spoje až po jeho integraci do funkčního prototypu. Naučíme se osazovat součástky, programovat výkonné low-power mikrokontroléry, využívat různé senzory a komunikační rozhraní. Díky 3D tisku vytvoříme vlastní design krabičky, která zařízení ochrání a zároveň mu dodá profesionální vzhled. Cyklus je ideální příležitostí pro všechny, kdo chtějí nahlédnout do světa elektroniky, programování a designu praktických projektů.
Čas konání: Připravujeme.
Místo konání: Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií VUT, Ústav radioelektroniky, Technická 12, Brno
Školitel: Ing. Michal Kubíček, Ph.D.
Součástí je:
Biomechanika – 3D technologie v medicíně
Objev fascinující svět biomechaniky a moderních technologií v medicíně! V rámci klubu se naučíš využívat data ze zobrazovacích zařízení (např. RTG, CT, MRI) k vytváření 3D modelů, které poslouží jako základ pro 3D tisk a virtuální plánování operací. Vyzkoušíš si 3D skenování a odhalíš možnosti využití 3D tisku v lékařské praxi. Klub také zahrnuje mechanické zkoušky měkkých materiálů a výrobu realistických silikonových modelů pro nácvik chirurgických zákroků. Spojení technologií, kreativity a medicíny otevírá dveře do budoucnosti zdravotní péče!
Místo konání: Ústav mechaniky těles, mechatroniky a biomechaniky – odbor biomechaniky, FSI VUT, Technická 2896/2,Brno
Čas a termíny setkání: Připravujeme.
Program: Připravujeme.
Bonusy:
Bonusy:
Zajímá vás mapování lesů, zemědělských plodin, či tepelného ostrova měst z dronů, letadel, či družic? Společně budeme objevovat fascinující svět dálkového průzkumu Země (DPZ)! DPZ je silně multioborová vědecká disciplína s prvky matematiky, fyziky, informatiky a geografie, ale třeba i ekofyziologie rostlin. Zaměříme se především na aplikace DPZ v ekologickém výzkumu, součástí bude teorie, praktické aktivity i prostor na diskuzi.
Školitel: Ing. Jan Novotný, Ph.D.
Místo konání: CZECHGLOBE - Ústav výzkumu globální změny AV ČR, v. v. i., Bělidla 4a, Brno
Čas konání: čtvrtek 15:30 - 18:00
Start: 6. 2. 2025
Termíny setkání: 6. 2. 2025, 27. 2. 2025, 20. 3. 2025, 10. 4. 2025, 24. 4. 2025, 15. 5., 2025, 29. 5. 2025, 12. 6. 2025
Součástí je:
Tato praktická dílna je určena pro pedagogy SŠ, kteří se zde dozví více o sacharidech a jejich významu v biologii a chemii. V teoretické části odhalíme, že sacharidy nejsou jen sladkými přísadami v našem jídelníčku, ale klíčovými hráči v mnoha biochemických procesech. Budeme zkoumat jejich zásadní úlohy například z hlediska buněčné signalizace či metabolismu.
V praktické části si detektivní činností prostřednictvím barevných reakcí vyzkoušíme identifikaci neznámého vzorku cukru ve zkumavce. Tento přístup nám umožní lépe pochopit chemické vlastnosti různých sacharidů a jejich význam v praxi.