STEAM dílna pro žáky SŠ JMK
4.11. 2024, Univerzitní kampus MU, Kamenice 5 , Brno-Bohunice.začátek 10:00 hod.
téma:Detektory ionizujícího záření
odborný lektor Mgr. Jiří Křivohlávek
Mgr. Jana Adamová,JCMM, z. s. p. o. , Česká 166/11, Brno, mob. 725 058 334
Kroužek práce na CNC strojích nabízí žákům si vyzkoušet programovat a obsluhovat gravírovací stroj, 3D tiskárnu, vrtací a frézovací centrum a CNC frézu. Kroužek je určen pro žáky školy, bude se konat čtyřikrát měsíčně v dílnách SŠ Slavkov - Austerlitz – na odloučené pracoviště v Rousínově. Postupně se budeme věnovat různým programům, CNC strojům a druhů materiálů pro obrábění. Cílem kroužku je samostatná práce žáků, v programování a obsluhou CNC.
MiND Club JCMM
Čeští vědci na Antarktidě
Barbora Chattová, vědkyně z Masarykovy univerzity, nám poodhalí život a vědeckou práci na vědecké stanici J.G. Mendela na ostrově Jamese Rosse, při nejsevernějším výběžku Antarktického poloostrova. MU je jedinou univerzitou na světě, která zaštiťuje národní výzkumný program v Antarktidě a od roku 2007 zde provozuje vědeckou stanici. Každoročně se v období, kdy na jižní polokouli panuje arktické léto, na stanici na 5 až 9 týdnů nastěhují vědci z několika desítek vědních disciplín.
S Barborou se zaměříme na antarktický výzkum fascinujících mikroskopických rozsivek.
Tyto půvabné jednobuněčné řasy patří mezi jedny z nejrozšířenějších organismů na naší planetě a obývají převážně vodní ekosystémy. Dokáží se ale vypořádat i s nepříznivými podmínkami panujícími na antarktické pevnině. Ačkoliv jsou snadno rozpoznatelné pouze pod mikroskopem, svou fotosyntetickou aktivitou významně přispívají k celkové produkci kyslíku na naší planetě.
Kapacita přednášky je 15 nadaných, talentovaných a motivovaných žáků víceletých gymnázií (11-14 let) z JmK, kteří jsou zaregistrováni na www.jsmenadani.cz. Pozor, oproti předchozímu projektu nelze přihlašovat žáky základních škol.
Financováno z projektu Implementace DZ JMK.
Exkurze do firmy: COPROWOOD s.r.o Hodonín
V úterý 11. 6. 2024 naši žáci třídy NDV1 a TR/UTR2 navštívili firmu: COPROWOOD s.r.o. Hodonín, která se zabývá výrobou dýhových sesazenek. Exkurze byla pro naše žáky velkým přínosem, protože nám byla předvedena nová technologie čelního lepení dýh.
Žákům se exkurze velmi líbila, odnesli si nové poznatky i různé vzorkové dýhy.
Zámečnický a kovářský kroužek je určen pro studenty všech oborů SŠSŘ Brno Bosonohy. Studenti oboru strojní mechanik (zámečník) si mohou rozšířit znalosti a dovednosti získávané během studia. Studenti ostatních oborů získávají zcela nové dovednosti, které jim v budoucnu mohou lépe najít uplatnění na trhu práce.
V kroužku studenti procvičují a získávají manuální zručnost v ručním i strojním zpracování kovů, tj. měření, orýsování, pilování, řezání, stříhání, vrtání, zahlubování, vystružování, slícování, ruční kování.
Zednický kroužek nabízí žákům možnost spojit kreativní vyjádření s polytechnickými dovednostmi. Je určen pro žáky školy. Konat se tento zájmový útvar bude čtyřikrát, měsíčně v budově KPT, nebo v polygonu školy, obvykle v úterý v čase od 15:00 do 18:00 hod.
Postupně se v rámci kroužku budou účastníci věnovat výuce technik zpracování hlíny, výrobě kachlí a stavěných nádob, dekorování, práce se sádrou, sádrovým obvazem, šperkem. Budeme pracovat s různým materiálem.
Nábytkářský kroužek nabízí žákům možnost spojit tvorbu a dovednosti v oboru truhlářství. Je určen pro žáky školy. Konat se tento zájmový útvar bude čtyřikrát měsíčně v budově H dílně č3 + učebna CNC. Obvykle v úterý v čase od 15:00 do18:00 hod. Postupně se v rámci kroužku činnosti budeme věnovat různým materiálům – lamina, masivního dřeva +exoty. Seznamovat se s technologiemi tří osého CNC
CAD kreslení a technologie 3D tisku nabízí žákům možnost propojit technické myšlení s praktickými dovednostmi v oblasti digitálního modelování a výroby. Je určen pro žáky školy. V kroužku se budeme věnovat základům 2D a 3D kreslení pomocí CAD softwaru, přípravě modelů pro 3D tisk a samotnému procesu tisku. Zabývat se budeme jak samostatnými 3D modely, tak i tvorbou komplexních modelů a vizualizací nábytku a interiérů. Účastníci se také seznámí s různými druhy 3D tiskových materiálů a jejich praktickým využitím v každodenním životě.
Soustružení dřeva je kroužek který umožňuje žákům spojit umělecké vnímaní dřeva s řemeslnými
postupy za pomoci soustruhu na dřevo. Kroužek se bode konat čtyřikrát do měsíce na dílně 108 v bodově D obvykle jednou týdně od 15.00 do 18.00. Žáci se během kroužku seznámí se soustruhem
jako takovým a možnostmi obrábění dřeva a způsoby použití.
CNC kroužek nabízí žákům možnost naučit se pochopit problematiku CNC obráběcích center, které zvýší jejich kvalifikaci a polytechnické dovednosti. Je určen pro žáky školy. Konat se tento zájmový kroužek bude čtyřikrát měsíčně v učebnách CNC strojů , obvykle v úterý v čase od 15:00 do 18:00 hod. Postupně se v rámci kroužku budeme věnovat různým materiálům - dřevu, LTD materiálům , umělému kamenu a plastu. Žáci se zde budou seznamovat s technologiemi jejich zpracování a získávat nové znalosti a dovednosti při jejich zpracování.
Kroužek Uměleckého truhlářství bude nadstandartní nástavbou výuky našich žáků uměleckých oborů. Dá jim možnost zdokonalit se v technikách, které nejsou zařazeny v běžné výuce, nebo jsou tak náročné, že je třeba více času pro jejich osvojení. Zaměříme se primárně na práci s laserovým zařízením, ruční opracování dřeva, strojní opracování dřeva, uměleckořemeslné techniky
a zhotovování povrchových úprav dřeva.
Instalatérský kroužek nabízí žákům možnost zdokonalit dovednosti a znalosti v oboru. Je určen pro žáky školy. Konat se bude čtyřikrát měsíčně na dílnách odborného výcviku nebo na konkrétních stavbách spojené s oborem, kde si zdokonalí znalosti a dovednosti.
Kroužek restaurování nábytku je plně zaměřen na rozvíjení odborných dovedností v oblasti obnovy opravy a restaurování nábytku. Svojí náplní navazuje na umělecké obory zaměřené na zpracování dřeva. Během kroužku se žáci budou podrobně seznamovat se specifickými uměleckořemeslnými technikami používanými při obnově nábytku. A to včetně bezpečnosti práce etických zásad a navazujících dovedností jako je analýza poškození fotodokumentace a především prezentace výsledků jednotlivých účastníků.
Kroužek Práce s kůží a výroba užitných předmětů nabízí žákům možnost spojení vlastní kreativní tvorby s každodenním životem. Setkání se budou konat čtyřikrát do měsíce v ruční dílně školy na budově D, obvykle od 15:00 do 18:00h. Žáci se během činností v kroužku seznámí s materiály jako jsou kůže, dřevo a kovy, způsoby jejich zpracování a použití.
Anotace:
V rámci programu se zaměříme na podobu historického Brna, jak vypadalo a fungovalo za Rakouska Uherska, v dobách Velké války a následně přerod moderního města v rámci vzniku nové republiky.
Budeme se primárně soustředit na technologie které se v Brně, jakožto průmyslovém městě, využívali ve fabrikách a výrobnách. Ukážeme si a budeme si povídat o slavných značkách a výrobcích, které hlavní město jihomoravské metropole proslavily doma i ve světě. A v neposlední řadě si představíme život lidí ve městě, od dělníka v továrně až po majitele velkých podniků.
více na: jsmenadani.cz
Téma: Chemické experimenty s barvivy
pátek 17. 1. 2025, 7. 2. 2025, 14. 3. 2025, 11. 4. 2025, 23. 5. 2025
15:00 - 19:00
Takové náročnější chemické experimenty nelze provádět ve středoškolských laboratořích.
Součástí je:
Předání DT z Aj pro nevidomé, tyto nejsou běžně ke stažení ze stránek společnosti Cermat. Žákyně jej bude vyplňovat s vidícími spolužáky při přípravě k maturitě s upravenými podmínkami.
Co je debata?
V našem každodenním životě je debata prostředkem konfrontace názorů a hledání odpovědí na důležité otázky. Je to způsob, jak porozumět hodnotám a principům, které se skrývají za důležitými společenskými problémy. Podobného cíle se snaží dosáhnout také účastníci soutěžních debat.
Soutěžní debata je pravidly řízená diskuze nad kontroverzním tématem. Úkolem žáků je odhalit podstatný společenský problém a následně se pokusit představit jeho možné řešení. V debatě proti sobě stojí vždy dva dvoučlenné týmy. Ten, kterému se pomocí konstruktivní argumentace podaří lépe obhájit svá tvrzení, debatu vyhrává.
Proč se zapojit? Debata učí:
Debatní klub JCMM je místo pro nadané studenty zejména víceletých gymnázií ve věku 12-15 let a odpovídajícím třídám ZŠ z JMK se zájmem o debatování. Účastníme se turnajů v akademické debatě, pořádáme besedy se zajímavými hosty a vedeme volné čtenářské diskuse na vybrané publikace.
Co Klub nabízí:
- setkávání v přátelské atmosféře: schůzky se konají zpravidla každý týden v prostorách JCMM, Česká 11, Brno
- debaty o předem odhlasovaném tématu: řešíme velká celospolečenská témata, ale i zajímavé životní situace
- čtenářské diskuse o vybraných publikacích: sdílení myšlenek a poznatků, formování názorů
- zajímavé hosty z místní vědecké komunity: ať už jako externí debatéři nebo nositelé popularizace vědních oborů
Sdílení učeben se Střední polytechnickou školou, p.o. Vyškov
Žáci utvoří týmy a vytvoří si projekt, který v rámci Projektového dnu zrealizují.
Žáci utvoří týmy a vytvoří si projekt, který v rámci Projektového dnu zrealizují.
Žáci utvoří týmy a vytvoří si projekt, který v rámci Projektového dnu zrealizují.
Žáci utvoří týmy a vytvoří si projekt, který v rámci Projektového dnu zrealizují.
Den s IZS
Den s 3D tiskem
Den otevřených dveří jako nástroj kariérového poradenství v prevenci předčasných odchodů
Obsah:
Při rozhodování žáků ve volbě školy nebo oboru sehrávají dny otevřených dveří klíčovou úlohu a z toho důvodu je den otevřených dveří velmi důležitou událostí školního náboru. Účastníci semináře poznají trendy a tipy, které jim pomohou prezentovat školu anebo obor tak, aby umožnili zájemcům o studium poznat různé aspekty vzdělávání na dané škole či ve zvoleném oboru a učinit vhodnou volbu, kterou by se předešlo předčasným odchodům ze vzdělávání.
Obsah:
Den Techniky, odborná přednáška pro obory opravář motorových vozidel a opravář zemědělských strojů
Deprese a úzkosti, sociální fobie, školní fobie, traumatizovaní žáci
Obsah:
Tématem deprese a úzkosti účastníky provede MUDr. Jana Najmanová, aktivní lékařka psychiatrické péče dětí a mladistvých ambulance Brno.
Ambulance se zabývá problematikou při poruchách nálady, úzkostných stavech a psychických problémech vzniklých v reakci na zátěžové životní situace a při psychotických onemocněních.
Práce s konkrétními kazuistikami a odpověďmi na dotazy účastníků. Součástí akce je konzultace řešení jednotlivých případů ve škole/třídě.
Diagnostické metody, nástroje kariérového poradenství
Obsah:
Seminář je zaměřen na rozšíření baterie aktivit pro podporu kariérového poradenství na školách s využitím respektujícího a sociodynamického přístupu. Nabízí seznámení a praktické využití nástrojů pro zmapování silných stránek žáků a studentů určených pro nepsychology s ohledem na zapojení žáků a studentů se SVP. Dále mapuje oblasti využití jejich potenciálu ve školách při práci se skupinou i pro individuální sezení. Účastníci se seznámí s variantami orientačních testů profesního zaměření (RIASEC, Typologie osobnosti, Belbin), které jsou vhodné i pro žáky se SVP, způsoby jejich vyhodnocení a jejich využitím v praxi.
Seminář je veden interaktivně s důrazem na praktické využití pro pedagogické pracovníky. Představuje nové trendy a inovativní přístupy v KP s důrazem na praktické využití.
Duševní zdraví žáka: mapování a podpora seberegulačních dovedností
Obsah:
Základní informace o fungování třípatrového mozku s popisem častých reakcí na stresové situace. Odpovíme si na otázky, jak fungují jednotlivá patra mozku, jaké jsou nejčastější obranné strategie, a popíšeme si také tři centra učení, na něž je navázán balíček specifických seberegulačních dovedností každého z nás. Podpora pedagoga v případě afektu žáka. Představíme si přehled dostupných pomůcek a aktivit, které můžeme využívat během vzdělávacího procesu se skupinou dětí i s jednotlivci. Seznámení s metodou Kid’s Skills.
Duševní zdraví žáků a studentů II.
Obsah:
Seminář Duševní zdraví žáků a studentů II. je navazujícím workshopem, který se zaměřuje na praktický trénink krizové intervence v kontextu duševního zdraví. Účastníci budou prohlubovat své současné znalosti a dovednosti v oblasti rozpoznávání a reagování na různé duševní problémy a krizové situace u žáků a studentů. Workshop poskytne konkrétní strategie a techniky pro podporu duševního zdraví ve školním prostředí, zahrnující osvědčené postupy pro poskytování podpory a pro řešení akutních situací. Účastníci budou mít příležitost cvičit tyto dovednosti prostřednictvím simulací a praktických scénářů, což jim umožní získat důvěru a jistotu při řešení komplexních situací spojených s duševním zdravím ve školním prostředí.
Skupina je určena pro žáky SŠ ve věku 11 - 15 let (prima - kvarta).
Skupinu vedou psycholožky Mgr. et Mgr. Marie Burešová a Mgr. Leona Winklerová.
Termíny setkání: středa 8.11., 15.11., 22.11., 29.11., 6.12., 13.12. Budeme se scházet od 16 – 17.30 na JCMM v Science clubu (2.NP), účast je zdarma. Registrace na aktivitu je nutná.
Pokud chceš vědět víc, kontaktuj nás na email: leona.winklerova@jcmm.
V rámci skupiny nabízíme i podpůrné setkání pro rodiče, pokud myslíš, že by je tato možnost mohla zajímat, budeme rádi, když jim informaci předáš. Na rodičovské skupině se budeme věnovat trochu novým výzkumným závěrům o vývoji v adolescenci, ale hlavně posílení a podpoře vlastní rodičovské role a tomu, aby vám spolu doma bylo dobře.
Emoční management pro pedagogy (strach, hněv, vina a bezmoc)
Obsah:
Půjdeme hlouběji. Náročné a těžké emoce (především strach, hněv, vina a bezmoc) jsou jedním z hlavních zdrojů škodlivého stresu, konfliktů pedagogických pracovníků i zdravotních komplikací. Na tomto workshopu se dozvíte, jak zvládat náročné negativní emoce a skrze to zdravým a přirozeným způsobem podpořit uvolnění, efektivitu i spokojenost v pracovním i osobním životě. Odnesete si také tipy, jak zvládat emočně náročné žáky i kolegy a jak posílit radost v každodenním životě.
Po workshopu obdržíte mail, který bude obsahovat doplňující výukové materiály a nahrávky pro ty z vás, kteří se těmto přístupům budou chtít dále věnovat.
Exkurze do podniku budoucnosti - ASIO TECH spol.
T4Innovations národní superpočítačové centrum při Vysoké škole báňské - Technické univerzity Ostrava (VŠB-TU Ostrava) je předním výzkumným, vývojovým a inovačním centrem. Vedle provozování superpočítačů je nositelem excelentního výzkumu v oblasti IT, konkrétně v oblasti superpočítání (tzv. High Performance Computing). IT4 Innovations v současné době provozuje tři superpočítače – Karolinu, Barboru a speciální systém pro výpočty umělé inteligence NVIDIA DGX-2. Superpočítač Karolina, pořízen v rámci celoevropského společného podniku EuroHPC, se stal od chvíle své instalace (2021) nejvýkonnějším superpočítačem v ČR, v žebříčku TOP500 obsadil 69. na světě a v žebříčku Green500 energeticky nejúčinnějších superpočítačů mu patří skvělé 8. místo.
Studenti se podívali do míst, kam se běžně málokdo dostane a dozvěděli se, co vše je potřeba k provozování superpočítačů. Od podzemí, kde se ukrývá unikátní záložní napájecí systém, až po střechu, kde jsou výměníky tepla s tepelnými čerpadly, díky kterým jsou schopni vytápět celou jejich budovu a ohřívat užitkovou vodu.
Exkurze do podniku budoucnosti - SMC Industrial Automation
Výrobní závod ve Vyškově se zaměřuje na výrobu standardních prvků, jako jsou pneumatické válce, elektrické pohony, ventilové bloky a zařízení pro úpravu stlačeného vzduchu. Díky rostoucí poptávce prvků je v plánu v následujících letech dále rozšiřovat výrobu.
Kde dříve bylo 26 zaměstnanců je jich nyní 300, kteří vyrábějí standartní prvky pro evropský trh. Se stále narůstajícím počtem zaměstnanců je výrobní závod ve Vyškově jedním z top zaměstnavatelů v regionu.
Určeno pro: kariérové poradce, výchovné poradce
Exkurze areálu bývalého Vysokopecního závodu, kde se studenti dozvěděli vše o historii Dolních Vítkovic a výrobě surového železa. V rámci prohlídkové trasy jim byly představeny nově zrekonstruované objekty v areálu sloužící jako kulturně-společenská čtvrť Hlubina a část bývalé vítkovické koksovny.
Exkurze žáků do závodu Škoda, muzeum a depozitář v Mladé Boleslavi.
Návštěva žáků školy na Mezinárodním strojírenském veletrhu Brno 2024.
Celkem 33 žáků, 9 pedagogů.
Odborná exkurze.
Exkurze žáků do firmy ZKL Brno - ukázka výroby a odborná přednáška.
Návštěva technického muzea.
Exkurze žáků do firmy Kovovýroba Hoffman - ukázka výroby a odborná přednáška.
Exkurze žáků ve firmách Tajmac-ZPS a ZPS Zlín provoz slévárny
Exkurze žáků do firmy ZPS Zlín - ukázka výroby a odborná přednáška.
Exkurze do firem – ASIO NEW, spol. s.r.o.
Obsah:
Představení chodu firmy a sdílení zkušeností nejen v náboru nových kolegů, implementačního procesu, vedením lidí, firemní kulturou, pracovním prostředí. Setkání a sdílení zkušeností bude probíhat formou diskuze.
Mentor: Ing. Ondřej Unčovský - výkonný řeidtel ASIO TECH, Bc. Michal Plotěný, MBA - jednatel ASIO NEW, spol. s.r.o.
Exkurze do firem – ManpowerGroup Brno
Obsah:
Volně navazující program na prezentaci firmy ManpowerGroup v Praze ze dne 6.10. 2022, která byla realizována v rámci projektu iKAP JMK II.
V České republice se ManpowerGroup každý měsíc stará o personální a mzdovou agendu pro téměř 12 000 zaměstnanců, které vyhledal a kteří pracují u jeho klientů. V roce 2022, díky své síti 35 poboček, ManpowerGroup našel pro 1200 klientů 24 000 nových zaměstnanců.
Tématem exkurze bude aktuální trh práce, nedostatek zaměstnanců s potřebným profilem a budoucí potřebné kompetence pro uplatnitelnost na trh práce.
Lektor: Mgr. Lenka Vokáčová
Exkurze do firem – Thermo Fisher Scientific
Obsah:
Firma je světový lídr v oblasti produktů a služeb určených pro vědu. Brněnské technologické centrum se zaměřuje na vývoj a výrobu špičkových vědeckých přístrojů - elektronových mikroskopů a spektrometrů. V rámci exkurze vám vysvětlíme, jak tyto unikátní přístroje vznikají, a jak se vyrábí. Nahlédnete do nejčistčích výrobních prostor v Brně, ve kterých je méně prachových částic než na operačním sále.
Mentor: Jana Dvořáčková - PR & Communications Manager
Exkurze žáků SŠDOS (oborů strojní mechanik, obráběč kovů a umělecký kovář) ve firmě Metaldyne. Návštěva pracovišť ve Zbýšově a Oslavanech.
Exkurze – Cyrilometodějské gymnázium
Exkurze – SŠTE Olomoucká
Kariérové poradenství na odborné střední škole (SŠTE Brno, Olomoucká):
MiND Club JCMM
FAKE NEWS
Jak nenaletět dezinformacím?
... vás naučíme na tomto workshopu.
A to nejen pomocí jednoduchého desatera pro jejich rozpoznání (např. Pozor na velká písmena! Neklame titulek? Datum rozhoduje. atd. ), ale hlavně prostřednictvím příběhu projektu Fakescape a hry, která učí o mediální gramotnosti a kritickém přemýšlení o informacích, které denně čteme a sdílíme.
Workshopem nás provede přímo autorka projektu i hry Tereza Kráčmarová.
Registrovat prostřednictvím webu www.jsmenadani.cz se mohou nadaní (PPP) a talentovaní (Invenio, Mensa, individuální testování poradnou JCMM) studenti ve věku 11-15 let.
Kontakt v případě dotazů: Jana Vitulová, jana.vitulova@jcmm.cz.
Aktivita je realizována a financována v rámci projektu „Implementace DZ JMK“ v rámci Operačního programu Jan Amos Komenský, který je financován Evropskou unií, státním rozpočtem ČR a Jihomoravským krajem.
Náhled do vyučování v 1. třídě podpořené pedagožky a následná konzultace.
Náhled na chování inkludovaného žáka ve vyučování v podpořené škole a následná konzultace s pedagogy.
Seznámení s podpořenou pedagožkou, asistentem pedagoga, speciální pedagožkou školy a žákem se SVP. Náhled do vyučování a následná konzultace.
Návštěva RVC Bosonohy
Výuka na svařovacích trenažérech – SŠ polytechnická Kyjov
Žáci 3. ročníku oboru strojní mechanik se 7.5.2024 zúčastnili výuky na svařovacích trenažérech.
Procovali na svařovacích trenažérech, které umožňují simulovat svařování bez nutnosti použití skutečného svářečského zařízení. Žáci si měly možnost se speciální svářecí kuklou, kde je vestavěn malý displej, pozorovat obraz z virtuálního svařovacího pracoviště. Místo reálného svařování se vytváří virtuální svar na displeji.
Trenažéry umožnily žákům naučit se různé postupy a optimalizovat své dovednosti před reálnou praxí.
Zapsala Horáková Věra
Kompetence kariérového poradce a CMS – intervize
V rámci online setkání se zaměříme na téma kompetencí směrem k poradcům i jejich cílové skupině – žákům ZŠ a SŠ. Ukážeme si, proč jsou dnes kompetence tak často skloňovaným slovem a na příkladu profese kariérového poradce si osvětlíme jejich využití v praxi. Seznámíme se s konceptem tzv. kariérových dovedností (CMS), jejich místem v procesu kariérového poradenství a vzdělávání, a také se způsoby, jak je s nimi možné pracovat v rámci praxe (školního) kariérového poradenství.
Intervize - Podpora kariérového rozvoje
Obsah:
Podpora kariérového rozvoje
- z pohledu prevence předčasných odchodů,
- jak se připravit na situaci s ohroženým žákem,
- jak ještě zkusit udržet ve škole žáka na odchod,
- jak zvládnout fakt, že žák opravdu odejde a co pro něj, a i pro sebe mohou KP ještě udělat.
Intervize - Práce s talenty při směřování studentů
Obsah:
Do kompetencí kariérního poradce vstupuje stále častěji aspekt práce s talenty a nadáním. Co to nadání je, jak jej identifikovat a jakou dominanci mu dát při práci s žáky základních a středních škol? Budeme se věnovat těmto i dalším otázkám, základům metodiky práce s talenty, praktickým zkušenostem z praxe se studenty. Dozvíme se, kde vzniká motivace nebo jak se talenty v průběhu života vyvíjí. Určitě se pobavíme o konkrétních nástrojích pro kariérní poradce a jak s nimi pracovat v každodenním využití.
Trh práce a spolupráce škol a firemního prostředí
Otevřete dveře a okna vaší školy a seznamte sebe i své žáky se světem práce a povolání kolem Vás! V rámci intervize si představíme aktuální trendy na pracovním trhu a informační zdroje, se kterými zůstanete stále v obraze. Prezentovány budou možnosti, které mohou školy využívat, pokud se chtějí propojovat s firemním sektorem a zaměstnavateli. Budeme mluvit o stínování odborníka, jak co nejlépe vytěžit exkurze a praxe, co vám může přinést do výuky odborník z praxe a jak a kde ho získat a zda i učitelé by měli absolvovat stáže. Ke všem tématům budou k dispozici pracovní listy a další zdroje.
Intervize - Zdroje a tipy pro kariérové poradenství
Obsah:
Během této intervize se podíváme na širokou škálu dostupných technik v kariérovém poradenství. Představíme si konkrétní aktivity, které můžete použít při práci se žáky a studenty, ať už jde o individuální konzultace nebo skupinová setkání. Řekneme si také o metodikách i nástrojích a odkazech na relevantní webové stránky (například na volbu školy nebo povolání). Připraveny budou i tipy na online poradenství, zajímavé digitální nástroje pro podporu poradenství či mimoškolní aktivity.
Intervize – Aktivity a praktická cvičení použitelná pro kariérové poradce
Skupinová intervize je zaměřena na rozšíření baterie aktivit pro podporu kariérového poradenství na školách, jak pro individuální, tak pro skupinovou práci s žáky zejména pro podporu volby povolání. Program obsahuje tři kroky – potenciál: objevení silných stránek i u žáků a studentů se SVP, - stanovení cílů (technika SMARTER), zobrazovací metody pro vstřícný a srozumitelný přístup pro žáky se SVP a cesty k cíli (techniky s využitím koučinku Walt Disney, GROW) včetně technik práce zohledňující specifické potřeby žáků ve společném vzdělávání. Dále jednoduchá a názorná technika na zmapování motivace k dokončení cíle (Raketa). Aktivity budou představeny ve více variantách také pro využití pro širší škálu žáků se specifickými potřebami.
Lektor: Mgr. Dagmar Mega
Intervize – Limity individuálního kariérového poradenství
Obsah:
Hranice možností individuálního kariérového poradenství a psychohygiena poskytování individuálního kariérového poradenství pedagogů.
Lektorka: Mgr. Kamila Koblerová
Jak lépe porozumět vzdělávacím potřebám současné digitální generace
Obsah:
Webinář nabízí účastníkům elementární poznatky a dovednosti týkající se komunikace v kyberprostoru a práce s médii v kontextu generace, která přichází do škol – tzv. digitální generace.
Webinář přibližuje nové oblasti dobře využitelné v průřezovém tématu mediální výchova v základním vzdělávání, ale především nabízí aktuální informace a přístupy, které lze ihned využít v pedagogické praxi. Účastníci budou motivováni, aby předali získané informace nejen kolegům, ale také rodičům, se kterými je podstatné v otázkách využívání nových technologií navázat úzkou spolupráci a získat je pro nastavování hranic a pravidel, která budou dětem pomáhat v bezpečnějším pohybu v kyberprostoru.
Máte pocit, že dítě nebo mladý člověk z vašeho okolí potřebuje pomoc, ale nevíte, jak na to? Náš workshop vám pomůže rozpoznat, že se něco děje a napoví vám, jak dítěti podat pomocnou ruku.
Zhruba 36 % dětí ve věku od 13 do 18 let zažívá nějakou formu duševních obtíží. K snížení rizika jejich rozvoje zásadně pomáhá včasné zachycení varovných signálů a následné vyhledání pomoci. Poradíme vám, jak v obtížných situacích citlivě zareagovat a navázat s dítětem citlivou řeč. Podíváme se také na to, jaké v ČR fungují služby v oblasti podpory dětského duševního zdraví a kam se můžete obracet jako dospělí, kteří mají obavy o dítě.
Z workshopu si odnesete:
- schopnost rozpoznat varovné signály duševních obtíží u dětí a mladých;
- tipy na to, jak dětem a mladým pomoci duševním obtížím předcházet;
- znalost možností odborné pomoci, kde ji hledat a proč se jí nemusíte bát;
- konkrétní tipy na to, jak při pomáhání druhým sami nevypustit duši
Více informací a možnost registrace na https://jsmenadani.cz/jsme-skola/prednasky
Jak prakticky na kariérové poradenství v dnešní době
Cílem vzdělávacího programu je především prohloubit odbornou kvalifikaci pedagogů, zejména učitelů, kteří na základních a středních školách poskytují kariérové poradenství žákům (výchovní poradci, kariéroví poradci, třídní učitelé). Absolventi se naučí poskytovat efektivní zpětnou vazbu, aktivní naslouchání, vedení poradenského rozhovoru – techniky kladení otevřených otázek). Rozvinou také svou dovednost kriticky nahlížet na vlastní poradenskou praxi a sebeevaluaci (dovednost pracovat s kreativními evaluačními technikami a motivovat žáky a studenty k sebeevaluaci vlastních kompetencí).
Jak prakticky na kariérové poradenství v dnešní době
Cílem vzdělávacího programu je především prohloubit odbornou kvalifikaci pedagogů, zejména učitelů, kteří na základních a středních školách poskytují kariérové poradenství žákům (výchovní poradci, kariéroví poradci, třídní učitelé). Absolventi se naučí poskytovat efektivní zpětnou vazbu, aktivní naslouchání, vedení poradenského rozhovoru – techniky kladení otevřených otázek). Rozvinou také svou dovednost kriticky nahlížet na vlastní poradenskou praxi a sebeevaluaci (dovednost pracovat s kreativními evaluačními technikami a motivovat žáky a studenty k sebeevaluaci vlastních kompetencí).
Jak vést třídnickou hodinu?
Obsah:
Účastníci ví, co je to prevence, její druhy a chápou principy dlouhodobého programu primární prevence. Mají představu teoretickou i praktickou o tvorbě, struktuře a náplni programu prim. prevence, zvládají připravit program na třídnické hodiny se zacílením na návrat dětí do škol po izolaci.
Mají přehled o východiscích současné krize a jejich dopadech na děti, tzn., že jsou poučeni, co mohou očekávat po návratu v oblasti chování a emocionálního ladění dětí.
Jak vést třídnickou hodinu?
Obsah:
Účastníci ví, co je to prevence, její druhy a chápou principy dlouhodobého programu primární prevence. Mají představu teoretickou i praktickou o tvorbě, struktuře a náplni programu prim. prevence, zvládají připravit program na třídnické hodiny se zacílením na návrat dětí do škol po izolaci.
Mají přehled o východiscích současné krize a jejich dopadech na děti, tzn., že jsou poučeni, co mohou očekávat po návratu v oblasti chování a emocionálního ladění dětí.
Mají povědomí, co dělat, před tím, než děti do školy přijdou, co dělat první den, co dělat první týden, co dělat prvních 6 týdnů.
Účastníci si odnesou scénáře jednotlivých třídnických hodin a zásobních vhodných technik, her a činností.
Jak vést třídnickou hodinu?
Obsah:
Účastníci ví, co je to prevence, její druhy a chápou principy dlouhodobého programu primární prevence. Mají představu teoretickou i praktickou o tvorbě, struktuře a náplni programu prim. prevence, zvládají připravit program na třídnické hodiny se zacílením na návrat dětí do škol po izolaci.
Mají přehled o východiscích současné krize a jejich dopadech na děti, tzn., že jsou poučeni, co mohou očekávat po návratu v oblasti chování a emocionálního ladění dětí.
Mají povědomí, co dělat, před tím, než děti do školy přijdou, co dělat první den, co dělat první týden, co dělat prvních 6 týdnů.
Účastníci si odnesou scénáře jednotlivých třídnických hodin a zásobních vhodných technik, her a činností.
Jak zvládat neúspěchy a selhání pomocí sebelaskavosti
Obsah:
Na online workshopu sebe-laskavosti se naučíte účinně a efektivně rozvíjet přátelský a laskavý postoj k sobě. Vyzkoušíte si techniky mindfullness (plného zaměření vědomí v konkrétním čase), které Vám pomohou získat větší lehkost a pohodu v každodenním životě i větší vyrovnanost při zvládání náročných situací, především těch, které jsou spojené s pracovním selháním nebo náročnou výukou.
Dozvíte se také, jak úspěšně aplikovat sebelaskavost do Vašeho každodenního pracovního i osobního života a tím naplno využít její potenciál.
Zážitkový a prakticky vedený webinář s přesahem působnosti do výuky/třídy či pracovního kolektivu.
Práce s tělem, práce s dechem, práce s myšlením, práce s vlastním vědomím krok za krokem, pomalé zvědomování a ukotvování dílčích technik, které by se mohly anebo měly stát každodenním pomocníkem v oblasti péče o duševní zdraví jedince.
Výjezdu na přečerpávací vodní elektrárnu Dlouhé stráně se zúčastní dvě třídy zkráceného ročního oboru Elektrikář - silnoproud ze Střední polytechnické školy Brno, Jílová.
Program exkurze začne v informačním centru v Koutech nad Desnou, kde budou žáci seznámeni s historií, využitím a současnou činností vodního díla.
V další fázi výjezdu poté žáci zavítají do prostor spodní nádrže vodní elekrárny a následně vyjedou k nádrži horní.
Exkurze ve firmě Copeland v Mikulově se zúčastní žáci oboru Elektromechanik ze Střední školy polytechnické Brno, Jílová. Tato společnost se v České republice řadí mezi špičky v oblasti výroby kompresorů a kondenzačních jednotek.
V úvodu exkurze je pro žáky připraveno úvodní seznámení s činností společnosti Copeland a pobočkou v Mikulově, včetně zaměření společnosti a seznámení se s vývojářskou činností výroby.
Žákům bude představena rovněž nabídka produktů společnosti a možností jejich využití v domácnostech, potravinářském a zpracovatelském průmyslu.
V další fázi exkurze budou poté žáci provedeni areálem firmy Copeland a seznámeni s vývojářskou technikou, výrobní halou a možnosti distribuce kompresorů, kondenzačních jednotek, modulů a tepelných čerpadel.
Odborná exkurze žáků Střední školy polytechnické Brno, Jílová do jaderné elektrárny v Dukovanech, kde budou žáci seznámeni s činností lokality v rámci školicícho centra. Následně budou provedeni po prostorách elektrárny, které jsou přístupné rovněž veřejnosti. Následně se exkurze přesune do informačního centra vodní elektrárny v Dalešicích, kde se žáci seznámí s činností vodních elektráren České republiky a následně i samotným provozem dalešické elektrárny.
Odborná exkurze žáků Střední školy polytechnické Brno, Jílová - oboru Truhlář do firmy TON v Bystřici pod Hostýnem. Během exkurze budou žáci seznámeni s historií a provozem firmy TON, jejíž zaměření směřuje na výrobu ohýbaného, převážně sedacího nábytku. S jeho výrobou budou účastníci seznámeni jak teoreticky, tak nahlédnou do procesu výroby ohýbaného nábytku zmíněného provozu.
Odborná exkurze do společnosti XELLA CR, s.r.o. je určena pro žáky oborů Malíř a Zedník ze Střední školy polytechnické Brno, Jílová. Samotná exkurze je rozdělena do tří tematických bloků činnosti. V prvním bloku bude žákům představena samotná společnost XELLA CZ, včetně jejích přidružených závodů (například Ytong či Silka). Ve druhé části se poté žáci SŠ polytechnické odeberou ve společnosti přidělených pracovníků do výrobního procesu společnosti. Třetí část exkurze bude kromě ukončení zahrnovat také praktickou ukázku zdění pomoci minijeřábu.
Přednáška pro žáky se zástupci společnosti Barvy Karel Homola proběhne dne 21.2.2024 na pracovišti Střední školy polytechnické Brno, Jílová, na odloučeném pracovišti Jahodová 54. Přítomní žáci budou během čtyř hodin trvání teoreticky seznámeni s tradičními malířskými metodami dob minulých i současných a prakticky se seznámí rovněž s aktuálními trendy malířské činnosti.
Beseda pro žáky Střední školy polytechnické Brno, Jílová se zástupci brněnské firmy ABB.
Tato firma se specializuje především na výrobu a plánování v oblasti energetiky a elektrotechniky. Besedy se proto zúčastní žáci oboru Mechanik instalatérských a eletrotechnických zařízení.
V rámci besedy budou žáci obeznámeni s činností a specializací samotné firmy ABB, jejíž zástupci jim následně představí aktuální situaci v oblasti vývoje energetiky, automatizace a elektrotechniky. V rámci besedy bude žákům vyčleněn rovněž interaktivní blok činnosti a následná možnost využití kariérního poradenství v daném oboru specializace.
Tato přednáška odborníků z praxe proběhne pod vedením zástupců společnosti Ardex a bude uskutečněna na odloučeném pracovišti Jahodová 54 při Střední škole polytechnické Brno, Jílová. Tematicky bude setkání určeno pro žáky oborů Zedník a Montér suchých staveb. Ze strany přednášejících bude účastníkům teoreticky i prakticky představena tradiční činnost zmíněných oborů činnosti, včetně praktické ukázky a seznámení s aktuálními trendy v oblasti zednictví a sádrokartonářství.
Přednáška se zástupci firmy Frigodas Němčičky bude situován na pracoviště Pražákova 51a při Střední škole polytechnické Brno, Jílová.
V rámci této přednášky bude účastníkům představena činnost samotné firmy, která se zabývá komplexní činností v oblasti teplárenství a chladírenství (projekce, realizace zakázek a montáž, servisní činnost, ...).
Hlavní bod besedy bude směřovat k představení vybavení a současných trendů v oblasti chladírenské techniky a montáže klimatizační techniky. Žáci budou v průběhu aktivity seznámeni s možnostmi navrhování, realizací a servisní činností chladírenské a klimatizační techniky, včetně ukázek dobré praxe.
Účastni budou žáci oboru Elektromechanik pro zařízení a přístroje, jejichž specializace je zaměřena právě na oblast chladírenství a klimatizační techniky.
Přednáška s odborníky z praxe z firmy Gienger bude uskutečněna pro žáky prvního ročníku oboru Instalatér ze Střední školy polytechnické Brno, Jílová.
Pro lepší organizaci se aktivita bude konat přímo v sídle společnosti v brněnské Slatině, v logistickém centru a velkoskladu firmy Gienger.
V průběhu přednášky budou žáci teoreticky i prakticky seznámeni se samotnou společností a nahlédnou na sortiment společnosti Gienger, která se věnuje primárně oblasti vodovodní, koupelnové a tepelné. Kromě možností uplatnění a využití zmíněného, nahlédnou žáci rovněž do prostor velkoskladu společnosti a seznámí se s jeho chodem v praxi.
Firma Prefast sídlící v Nebovidech u Brna se dlouhodobě zabývá výstavbou a montáží dřevostaveb. Tato tematika je ústřední rovněž pro besedu se zástupci této firmy, která proběhne na Střední škole polytechnické Brno, Jílová. Účastnit se jí budou žáci maturitního oboru Dřevostavby; konkrétně žáci prvních, druhých a třetích ročníků.
Obsah besedy bude rozdělen do tří tematických bloků úzce souvisejících s tematikou dřevostaveb, jejich výstavbou a návrhy jejich konstrukcí. Žáci budou seznámeni s těmito bloky témat:
- Mýty ve světě dřevostaveb;
- Dnešní dřevostavby a kam se ubírá moderní výstavba dřevostaveb u nás i ve světě?;
- Možnosti programování a tvorby návrhů dřevostaveb ve 3D programech.
Beseda proběhne v aule Střední školy polytechnické Brno, Jílová.
Sdílení Střední školy polytechnické Brno, Jílová a Masarykovi střední školy Letovice se zúčastní žáci oboru Truhlář z první jmenované střední školy.
V rámci sdílení budou žáci obeznámeni a náplní a plánem oboru Truhlář v rámci činnosti Masarykovi střední školy v Letovicích a seznámeni s příklady dobré praxe tohoto oboru.
Následně budou žákům představeny prostory pro výuku teoretických předmětů oboru Truhlář a následně rovněž dílenské prostory, kde se seznámí s truhlářským vybavením a bude zde pro ně rovněž připraven praktický program zaměřený na opracování dřeva.
V rámci sdílení se žáci rovněž seznámí s partnerskými firmami Masarykovi střední školy Letovice, které se zabývá výrobou dřevěných interiérových dvěří sedacího nábytku - firmamí Gerbricht a LD Seating.
Sdílení mezi Střední školou polytechnickou Brno, Jílová a Střední školou Edvarda Beneše Břeclav:
- účastni sdílení budou žáci oboru Elektromechanik pro zařízení a přístroje - 2. ročník;
- v rámci sdílení budou žáci nejprve seznámeni se střední školou v Břeclavi, podobou a obsahy vzdělávacího oboru Elektromechanik pro zařízení a přístroje;
- představeny jim budou příklady dobré praxe zdější střední školy;
- žáci budou seznámeni s prostředím školy pro výuku teoretického i praktického vyučování, vč. doprovodného programu.
Výjezd žáků Střední školy polytechnické Brno, Jílová za účelem sdílení pedagogů a odborných učeben na Střední polytechnickou školu do Kyjova.
Sdílení budou účastni žáci maturitní oboru Mechanik instalatérských a elektrotechnických zařízení - 2. ročník.
V rámci sdíleni budou žáci v prvotní fázi ve formě besedy seznámeni se SŠ polytechnickou v Kyjově a podobou oboru MIEZ v jiné školské organizaci. Formou ukázek dobré praxe budou seznámeni s výukovým a vzdělávacím prostředím tohoto oboru na kyjovské střední škole, a to jak prostor pro výuku teoretických, tak praktických předmětů.
Ve formě sdílení dílenských prostor a pedagogů budou pro žáky dále připravena prakticky zaměřená stanoviště, na kterých zdokonalí své dovednosti v oblasti pájení, elektrického měření a jednoduchého svařování.
Kroužek KOVO bude probíhat v liché týdny, a to obvykle v úterý a čtvrtek. Místem konání zájmového útvaru je SŠ polytechnická Brno, Jílová; konkrétně její dislokace Tučkova, 2. Kroužek je určen primárně pro žáky oboru Elektromechanik, ale i případné další zájemce z řad oborů jiných, kteří mají zájem a chuť zdokonalit se v kovoobrábění a zpracování kovu. Vzhledem k rotaci žáků na odborném výcviku se předpokládá změna účastníků vždy po třech měsících realizace.
Níže dokládáme bližší popis náplně zájmového útvaru a orientační harmonogram jednotlivých termínů kroužku pro šk. rok 2024/2025.
Kroužek Elektro bude probíhat převážně v úterních a středečních termínech na Střední škole polytechnické Brno, Jílová - dislokace Tučkova 2. Je určen zpravidla pro žáky oboru Elektromechanik a Elektrikář, případně pro další zájemce z řad žáků, kteří projeví zájem o vlastní rozvoj v oblasti elektrikářství. Forma zájmového útvaru bude probíhat teoretickou i praktickou formou; účastníkům bude představena i elektrikářská činnost hravou formou. Vedení kroužku bude probíhat pod vedením Bc. Marie Kandelové.
Níže uvádíme harmonogram předpokládaných termínů konání kroužku; termíny se v průběhu školního roku mohou v případě potřeby změnit.
Činnost kroužku Truhlářský je určena pro žáky Střední školy polytechnické Brno, Jílová, zejména pro žáky oboru Truhlář. Účastnit se nicméně mohou i další případní zájemci z oborů jiných, kteří mají zájem o práci se dřevem a nábytkářskou tvorbu. Cílem kroužku je zejména seznámení žáků s postupy obrábění dřeva a jejich nácvikem. Účastníci budou pracovat také s aglomerovanými materiály na bázi dřeva, tvořit základní i náročnější truhlářské spoje a aplikovat je při výrobě konkrétních truhlářských výrobků.
Níže dokládáme předpokládaný harmonogram činnosti kroužku (termíny ZÚ se mohou měnit) a bližší popis obsahu zájmového útvaru.
Kroužek Uměleckého truhlářství bude probíhat zpravidla každou středu v prostorách truhlářských dílen Střední škole polytechnické Brno, Jílová na pracovišti Jahodová 54. Jeho realizace je určena primárně pro žáky oboru Truhlář, případně další zájemce z řad žáků stavebních oborů, kteří se zajímají o práci se dřevem. V průběhu kroužku budou žáci teoreticky i prakticky seznámeni zejména s opravou historického nábytku a možnostmi renovační práce. S využitím šelaku či historických lepidel žáci získají povědomí a základní zručnosti v restaurování nábytku.
Níže dokládaný harmonogram odpovídá plánovaným středečním termínům konání; ty se však mohou v průběhu školního roku změnit.
Keramicko-kreativní kroužek nabízí žákům možnost spojit kreativní vyjádření s polytechnickými dovednostmi. Je určen pro žáky Střední školy polytechnické Brno, Jílová. Konat se tento zájmový útvar bude čtyřikrát měsíčně v kreativní a polytechnické dílně domova mládeže Střední školy polytechnické Brno, Jílová, obvykle ve čtvrtek, případně pak v úterý, v čase od 17:00 do 20:00 hod. Postupně se v rámci kroužku činnosti budeme věnovat různým materiálům - sklu, dřevu, kovu, keramice či přírodninám, seznamovat se s technologiemi jejich zpracování a získávat nové znalosti a dovednosti při jejich zpracování.
Níže dále uvádíme bližší popis obsahové náplně kroužku a dokládáme orientační harmonogram konání schůzek zájmového útvaru (některé termíny se v případě nutnosti mohou změnit).
Setkání výchovných poradců pořádané SŠ polytechnickou Brno, Jílová, se bude tematicky zaměřovat na oblast problematiky předčasných odchodů žáků ze vzdělávání a jejich předcházení.
K této problematice se budou zástupci výchovných poradců průběžně věnovat následujícím bodům, jakožto možným preventivním opatřením zmíněných oddchodů, ke kterým nastává zejména u žáků stavebních oborů:
V rámci aktivity budou mít výchovní poradci rovněž příležitost k předání příkladů dobré praxe a následné diskusi.
Kroužek 3D tisku se zaměří především na praktickou práci s 3D tiskárnami s důrazem na vytváření fyzických objektů z digitálních modelů. Žáci se zde naučí jak pracuje 3D tiskárna, jak získat model, upravit na PC a vytisknout si jej. Kroužek je určen pro všechny, kteří mají zájem o technologii 3D tisku a to jak začínajícím uživatelům, tak i zkušeným 3D tiskařům. Hlavním cílem je především zapojení žáků tak, aby informace, které v kroužku získají, byly pro ně přínosem pro další roky ve studiu na škole, případně aby je využili i v budoucím životě. Kroužek se bude konat v budově školy Střední škola polytechnická Brno, Jílová, příspěvková organizace, v učebně 3D tisku. Učebna je vybaveny osmi 3D tiskárnami a notebooky. Kroužek bude probíhat dle tematického plánu tak, aby na sebe jednotlivé celky navazovaly.
Kroužek se bude konat vždy v pondělí a úterý sudý týden. V případě státních svátku, prázdnin žáků nebo zrušení vyučovaní z důvodů např. maturit se bude kroužek 3D tisku konat v následují den. Vložený harmonogram kroužku vychází na 32 termínů setkání za období říjen 2024 až květen 2025.
Kroužek KOVO bude probíhat v liché týdny, a to obvykle v úterý a čtvrtek. Místem konání zájmového útvaru je SŠ polytechnická Brno, Jílová; konkrétně její dislokace Tučkova, 2. Kroužek je určen primárně pro žáky oboru Elektromechanik, ale i případné další zájemce z řad oborů jiných, kteří mají zájem a chuť zdokonalit se v kovoobrábění a zpracování kovu. Vzhledem k rotaci žáků na odborném výcviku se předpokládá změna účastníků vždy po třech měsících realizace.
Níže dokládáme bližší popis náplně zájmového útvaru a orientační harmonogram jednotlivých termínů kroužku pro šk. rok 2023/2024.
Kariérové poradenství v podmínkách společného vzdělávání
Obsah:
Seminář reflektuje možnosti kariérového poradenství na základních i středních školách v podmínkách společného vzdělávání. Představuje vhodnou perspektivu kariérového poradenství s prvky sociodynamického poradenství a systemického přístupu a shrnuje osvědčené postupy kariérového poradenství ve školách a školských zařízeních. Témata:
Kariérový rozvoj žáků v dlouhodobé perspektivě pro vědomou volbu povolání.
Obsah:
Odborné poradenství a konzultace pro volbu povolání na Veletrhu SŠ v Brně. Osvětová akce pro rodiče a žáky.
Prevence předčasných odchodů žáků ze vzdělávání
Obsah:
Kazuistický seminář s konkrétními příklady dobré praxe. Sdílení zkušeností.
Prevence předčasných odchodů žáků ze vzdělávání
Obsah:
Kazuistický seminář s konkrétními příklady dobré praxe. Sdílení zkušeností k tématu prevence předčasných odchodů žáků ze vzdělávání.
Prevence předčasných odchodů žáků ze vzdělávání
Obsah:
Kazuistický seminář s konkrétními příklady dobré praxe. Sdílení zkušeností.
Prevence předčasných odchodů žáků ze vzdělávání
Obsah: Kazuistický seminář s konkrétními příklady dobré praxe. Sdílení zkušeností.
Lektor: Mgr. Kateřina Bartík
Keramicko-kreativní kroužek nabízí žákům možnost spojit kreativní vyjádření s polytechnickými dovednostmi. Je určen pro žáky Střední školy polytechnické Brno, Jílová. Konat se tento zájmový útvar bude čtyřikrát měsíčně v kreativní a polytechnické dílně domova mládeže Střední školy polytechnické Brno, Jílová, obvykle v úterý v čase od 17:00 do 20:00 hod. Postupně se v rámci kroužku činnosti budeme věnovat různým materiálům - sklu, dřevu, kovu, keramice či přírodninám, seznamovat se s technologiemi jejich zpracování a získávat nové znalosti a dovednosti při jejich zpracování.
Níže dále uvádíme bližší popis obsahové náplně kroužku a dokládáme orientační harmonogram konání schůzek zájmového útvaru (některé termíny se v případě nutnosti mohou změnit).
Kognitivně-behaviorální přístupy k sebepoškozování v dětském a adolescentním věku
Obsah:
Paní lektorka PhDr. Nora Gavendová, speciální pedagožka a psychoterapeutka, povede tento webinář zaměřený na problematiku sebepoškozování. Během kurzu se budeme zabývat definicí, metodami a příčinami tohoto chování, a také osmi typy motivace, které k němu vedou. Dále se podíváme na vztah mezi psychickými poruchami a sebepoškozováním a zaměříme se na kognitivně-behaviorální přístupy, které jsou vhodné pro pedagogy, psychology, terapeuty a další odborné pracovníky. Budeme zkoumat doporučované výchovné postupy, které by měli znát rodiče, a diskutovat o strategiích, jak předcházet tomuto chování u dětí a adolescentů.
Interaktivní část je věnována kazuistikám a diskusi o dané problematice.
MiND Club JCMM
Kokedama - přirozená krása květin
Termín a čas: 4. června 2024, 14:30-17:30
Místo: botanická zahrada PdF MU, Vinohrady 100, Brno
Pokud rádi pěstujete rostliny, tak je tento workshop a toto téma to pravé pro Vás.
Alespoň nějaké rostliny má dozajista každý z Vás doma nebo třeba i ve škole. Pomáháte s jejich péčí a pamatujete si, jak vypadají, co potřebují, aby prospívaly a dařilo se jim a v neposlední řadě i jak se jmenují.
Každá rostlina má svůj původ a abychom porozuměli tomu co potřebují, tak bychom měli objasnit, jak to s nimi je. Země se dělí do několika pásů a biomů, které jsou charakteristické svými klimatickými změnami v průběhu roku.
My jsme se rozhodli navštívit Japonsko a pokusíme se společně vytvořit tzv. kokedamu neboli „mechovou kouli“, což je japonský způsob pěstování rostlin. Primárně se používají venkovní rostliny, ale vy si vyrobíte pokojovou kokedamu, která oživí a zpříjemní váš interiér (pokoj/domácnost). Výroba je velmi jednoduchá a zvládne ji každý. Důležitý je výběr neutrální rostliny, o kterou se zvládne postarat každý a také příprava vhodného substrátu, aby Vám rostlina vydržela i několik let.
Každý z vás si odnese svoji kokedamu alias "mechovou kouli", aby mu připomínala tento nevšední zážitek."
Lektorka: Mgr. Kateřina Ševčíková, Pedagogická fakulta Masarykovy univerzity
Registrovat prostřednictvím webu www.jsmenadani.cz se mohou nadaní (PPP) a talentovaní (Invenio, Mensa, individuální testování poradnou JCMM) studenti ve věku 11-15 let.
Kontakt v případě dotazů: Jana Vitulová, jana.vitulova@jcmm.cz.
Aktivita je realizována a financována v rámci projektu „Implementace DZ JMK“ v rámci Operačního programu Jan Amos Komenský, který je financován Evropskou unií, státním rozpočtem ČR a Jihomoravským krajem.
Vážené kolegyně a kolegové, členové platformy COV zdravotnictví,
srdečně Vás zveme na odbornou konferenci s názvem Sociální péče v současné době, aktuální trendy a možnosti, která proběhne na SZŠ Brno, Jaselská.
Program:
8:30 – 9:00 Prezence
9:00 Slavnostní zahájení
9:00 – 15:00 Přednášky
Neziskové organizace v sociálním systému
Mgr. Elvíra Patáková, MBA
ředitelka NNO Generace Care z.ú.
Sendvičová generace – neuchopený fenomén dnešní doby
Mgr. Lenka Špaková
vedoucí projektu Sendvičová generace, Centrum pro rodinu a sociální péči
Práce sociálního pracovníka v nemocnici
Mgr. Kateřina Zoufalá, DiS.
sociální pracovnice FN USA, Mobilní specializovaná paliativní péče
Zkušenosti paliativní péče v nemocničním systému – multidisciplinární tým PP
PhDr. Hana Kaštan, MPH.
vrchní sestra oddělení geriatricko-paliativní péče, FN USA
Psychosociální potřeby neformálních provázejících
Mgr. Eliška Andělová
psycholog FN USA
Role Centra duševního zdraví v péči o duševní zdraví
Mgr. Michaela Havelková
vedoucí sociální části CDZ Brno, Centrum duševního zdraví Brno
Účinné intervence při práci s úzkostnými žáky a studenty - konzultace
Obsah:
Konzultace ke konkrétním kazuistikám ve třídě.
Lektorka PhDr. Nora Gavendová, speciální pedagog a zkušená psychoterapeutka, aktivně pracuje s mládeží v Psychiatrické nemocnici v Opavě. Lektorka odborně vysvětlí pojem úzkost, kognitivně-behaviorální model vzniku úzkosti a její udržování, představí teoretická východiska kognitivně-behaviorální terapie (KBT) a nejčastější úzkostné poruchy v dětském věku.
Provede pedagogy přehledem technik, které se řadí ke KBT přístupům a jsou dobře použitelné pro pedagogy, psychology i terapeuty, kteří pracují s úzkostnými dětmi a žáky (škola, třída).
Interaktivní část je věnována konzultacím a konkrétním kazuistikám a diskusi o dané problematice.
Na závěr doporučení konkrétní literatury dostupné na trhu, týkající se účinných terapeutických technik pro práci s mládeží.
Odborný mentoring a konzultace k přípravě plánů kariérového poradenství.
Obsah:
Mentoring a konzultace jsou zaměřeny na podporu praktického profesního rozvoje kariérových poradců a přípravu Plánů kariérového poradenství na školách.
Náhled do výuky v 1. třídě, ukázka individuální práce se žákem s PO a následná konzultace s pedagogy.
Seznámení s pedagogy, nabídka spolupráce, seznámení s asistentkou.
Seznámení s pedagogy, nabídka spolupráce, seznámení s asistentkou.
kontrola funkčnosti navrhnutých podpůrných opatření, konzultace ohledně průběhu maturitní zkoušky
kontrola nastavených opatření, pozvání na workshop, komunikace s vedením školy
kontrola nastavených opatření, pozvání na workshop
Domluva na zapůjčení pomůcek a učebnic do dějepisu.
Domluva na tvorbě pomůcek pro samostatné procvičování učiva českého jazyka.
Prohlídka školní knihovny, výběr knih pro zapůjčení ZŠ Svatobořice-Mistřín
Kovozpracující kroužek nabízí žákům možnost si zkusit práci s kovem a různé technologie zpracování. Je určen pro žáky školy. Tento zájmový kroužek se bude konat čtyřikrát měsíčně v učebně praktické výuky, obvykle v úterý v čase od 15:00 do 18:00 hod. Studenti se známí s technologiemi zpracování kovu a získají nové znalosti a dovednosti při jeho zpracování.
V měsíci září 2023 proběhl 2x kroužek Počítače a mikroelektronika + 2x příprava na kroužek. 7.9. Příprava obsahů odborných aktivit - 8.9. Seznámení s platformou Arduino a programovacím jazykem Wiring. 21.9. Příprava obsahů odborných aktivit -
22.9. Úvod do algoritmizace, seznámení se základní syntaxí jazyka Wiring. Celkem bylo vykázáno 8 hodin na aktivitu.
V měsíci říjnu proběhl 2023 2x kroužek Počítače a mikroelektronika+ 2x příprava na kroužek. 5.10. Příprava obsahů odborných aktivit - 6.10. Simulace světelné výstrahy - algoritmizace, zapojení v nepáj. poli, ovládání digitálního výstupu (blikání LED)
V měsíci září 2023 proběhl 2x kroužek Robotika a OZE + 2x příprava na kroužek. 3.9. - Příprava obsahů odborných aktivit - Příprava materiálů pro kroužek. 4.9. Lektorské vedení pro SŠ - Vedení kroužku - úvodní setkání, seznámení s obsahem kroužku, diskuze. 17.9. Příprava obsahů odborných aktivit - Příprava materiálů pro kroužek 18.9. Lektorské vedení pro SŠ - Vedení kroužku - úvod, základní pojmy a veličiny, technická příprava na soutěž Merkur PerFEKT Challenge.Celkem bylo vykázáno 8 hodin na aktivitu.
V měsíci říjnu 2023 proběhl 2x kroužek Robotika a OZE + 2x příprava na kroužek. 8.10. Příprava obsahů odborných aktivit - Příprava materiálů pro kroužek. 9.10.Lektorské vedení pro SŠ - Vedení kroužku - úvod, problematika servopohonů, technická příprava na soutěž Merkur PerFEKT Challenge. 22.10. Příprava obsahů odborných aktivit - Příprava materiálů pro kroužek. 23.10 Lektorské vedení pro SŠ
Vedení kroužku - úvod, problematika lineárního vedení, technická příprava na soutěž Merkur PerFEKT Challenge.Celkem bylo vykázáno 8 hodin na aktivitu.
V měsíci prosinec 2023 proběhl 2x kroužek Robotika a OZE + 2x příprava na kroužek. 3.12.Příprava materiálů pro kroužek 4.12.Robotika a robotické systémy - Prezence, co je to robotika, co jsou to robotické systémy, praktické ukázky, hodnocení soutěže Merkur PerFEKT Challenge (3. místo v základní části soutěže 23.11.2023), diskuze. 17.12.Příprava materiálů pro kroužek 18.12.Robotické stavebnice - Prezence, možnosti robotických stavebnic, ukázky stavebnic, příprava jednoduchých modelů robotů, diskuze. .Celkem bylo vykázáno 8 hodin na aktivitu.
V měsíci lednu 2024 proběhl 2x kroužek Robotika a OZE + 2x příprava na kroužek. 7.1. Příprava materiálů pro kroužek. 8.1. Programování robotů - prezence, přehled programovacích jazyků v robotice, praktické ukázky, příprava na ročník 2024 soutěže Merkur Perfekt Challenge. 21.1. Příprava materiálů pro kroužek. 22.1. Programové vybavení - prezence, obecné přístupy v programování robotů, praktické ukázky, příprava na ročník 2024 soutěže Merkur Perfekt Challenge.Celkem bylo vykázáno 8 hodin na aktivitu.
V měsíci únoru proběhl 2x kroužek Robotika a OZE + 2x příprava na kroužek. 11.2. - Lektorské vedení pro SŠ - Příprava materiálů pro kroužek. 12.2. - Programové vybavení - prezence, obecné přístupy v programování robotů, praktické ukázky, příprava na ročník 2024 soutěže Merkur Perfekt Challenge, diskuze. 25.2. - Lektorské vedení pro SŠ - Příprava materiálů pro kroužek- 26.2. - Simulace robotických soustav - program V-Robot, stavba robotů lego Mindstorms - překážkový robot. Praktické ukázky, příprava na ročník 2024 soutěže Merkur Perfekt Challenge, diskuze. Celkem bylo vykázáno 8 hodin na aktivitu.
V měsíci březnu 2024 proběhl 2x kroužek Robotika a OZE + 2x příprava na kroužek. Příprava materiálů pro kroužek. 10.3. Příprava materiálů pro kroužek Lektorské vedení pro SŠ 11.3. Kroužek Obnovitelné zdroje a robotika - 3D skenování - Prezence, co je to 3D skenování, skenovací systémy, praktické ukázky, diskuze. Příprava materiálů pro kroužek. 24.3. Příprava materiálů pro kroužek Lektorské vedení pro SŠ 25.3. Kroužek Obnovitelné zdroje a robotika - 3D tisk - Prezence, jak pracuje 3D tiskárna, typy a technologie 3d tisku, příprava jednoduchých 3D modelů, diskuze. Celkem bylo vykázáno 8 hodin na aktivitu.
V měsíci dubnu 2024 proběhl 2x kroužek Robotika a OZE + 2x příprava na kroužek. 7.4. Příprava materiálů pro kroužek. 8.4. Lektorské vedení pro SŠ - Kroužek Obnovitelné zdroje a robotika - Fotovoltaické systémy - Prezence, principy FVE, praktická ukázka FVE na škole, diskuze. 21.4. Příprava materiálů pro kroužek. 22.4. Kroužek Obnovitelné zdroje a robotika - Palivové články - Prezence, jak pracuje palivový článek, typy a technologie palivových článků, ukázka nabíjení / vybíjení článku, diskuze. Celkem bylo vykázáno 8 hodin na aktivitu.
V měsíci květnu 2024 proběhl 2x kroužek Robotika a OZE + 2x příprava na kroužek. 5.5. - Lektorské vedení pro SŠ - Příprava materiálů pro kroužek. 6.5. - Lektorské vedení pro SŠ - Energetická soustava ČR a OZE - Přenosová soustava elektrické energie, druhy vedení, záloha. Reálná úloha obnovitelných zdrojů. Praktické ukázky. Příprava na ročník 2024-25 soutěže Merkur Perfekt Challenge. Diskuze. 12.5. - Lektorské vedení pro SŠ - Příprava materiálů pro kroužek 13.5. - Lektorské vedení pro SŠ - Energetický mix a OZE v ČR - Tepelné elektrárny, jejich podíl. Elektrárny vodní a větrné, fotovoltaika. Solární úhrn v ČR. Praktické ukázky. Příprava na ročník 2024-25 soutěže Merkur Perfekt Challenge. Diskuze.
V měsíci červnu 2024 proběhl 2x kroužek Robotika a OZE + 2x příprava na kroužek. 16.6. Lektorské vedení pro SŠ - Příprava materiálů pro kroužek 17.6. Lektorské vedení pro SŠ - Energetická soustava České republiky a OZE - Přenosová soustava elektrické energie, druhy VN vedení, záloha. Reálná úloha obnovitelných zdrojů. Praktické videoukázky. 23.6. Lektorské vedení pro SŠ - Příprava materiálů pro kroužek 24.6. Lektorské vedení pro SŠ Energetický mix a OZE v České republice - Tepelné elektrárny, jejich podíl. Elektrárny vodní a větrné, fotovoltaika. Solární úhrn v ČR. Praktické videoukázky. Celkem bylo vykázáno 8 hodin na aktivitu.
_______________________________________________________________________________
V měsíci září 2024 proběhl 2x kroužek Robotika a OZE + 2x příprava na kroužek. 10.9. Příprava materiálů pro kroužek 11.9. Vedení kroužku - úvodní setkání, prezence, seznámení s obsahem kroužku, informace o soutěži Merkur PerFEKT Challenge 2024, diskuze. 24.9. Příprava materiálů pro kroužek 25.9. Vedení kroužku - úvodní setkání, prezence, seznámení s obsahem kroužku, informace o soutěži Merkur PerFEKT Challenge 2024, diskuze. Celkem bylo vykázáno 8 hodin na aktivitu.
V měsíci říjnu 2024 proběhl 2x kroužek Robotika a OZE + 2x příprava na kroužek. 8.10. Příprava obsahů odborných aktivit - Příprava materiálů pro kroužek 9.10. Lektorské vedení pro SŠ - Vedení kroužku - úvod, prezence, problematika servopohonů, technická příprava na soutěž Merkur PerFEKT Challenge.Co jsou to obnovitelné zdroje energie, příklady obnovitelných zdrojů energie, praktické ukázky obnovitelných zdrojů energie. 22.10. Příprava obsahů odborných aktivit - Příprava materiálů pro kroužek 23.10. Lektorské vedení pro SŠ - Vedení kroužku - úvod, prezence, problematika lineárního vedení, technická příprava na soutěž Merkur PerFEKT Challenge. Co je to obnovitelná energie, videoukázky využití obnovitelných zdrojů energie. Celkem bylo vykázáno 8 hodin na aktivitu.
V měsíci listopadu 2024 proběhl 2x kroužek Robotika a OZE + 2x příprava na kroužek. 5.11. Příprava obsahů odborných aktivit - Příprava materiálů pro kroužek 6.11. Lektorské vedení pro SŠ - Solární systémy - Prezence. Co jsou to solární systémy. Využití solárních systémů. Praktické ukázky. Příprava na soutěž Merkur Perfekt Challenge - snímače barev. Diskuze. 19.11. Příprava obsahů odborných aktivit - Příprava materiálů pro kroužek 20.11. ektorské vedení pro SŠ - Solární ohřev TUV - Prezence. Fototermické systémy ohřevu TUV. Parametry a výkonostní ukazatele. Systém ohřevu TUV na naší škole. Příprava na Superfinále soutěže Merkur Perfekt Challenge (vítězství týmu 14.11.2024). Diskuze. Celkem bylo vykázáno 8 hodin na aktivitu.
V měsíci prosinec 2024 proběhl 2x kroužek Robotika a OZE + 2x příprava na kroužek. 3.12. Lektorské vedení pro SŠ - Příprava materiálů pro kroužek 4.12. Lektorské vedení pro SŠ - Robotika a robotické systémy - Prezence, co je to robotika, co jsou to robotické systémy, praktické ukázky, příprava na Superfinále soutěže Merkur Perfekt Challenge, diskuze. 10.12. Lektorské vedení pro SŠ - Příprava materiálů pro kroužek 11.12. Lektorské vedení pro SŠ - Robotické stavebnice - Prezence, možnosti robotických stavebnic, ukázky stavebnic, příprava jednoduchých modelů robotů, příprava na Superfinále soutěže Merkur Perfekt Challenge, diskuze. Celkem bylo vykázáno 8 hodin na aktivitu.
V měsíci září 2023 proběhl 2x kroužek Technika a vesmír + 2x příprava na kroužek. 8.9. Příprava obsahů odborných aktivit - Příprava - stránky CanSat - materiály pro konstrukci a následně11.9. Lektorské vedení pro SŠÚvodní kroužek, seznámení s obsahem - úvod do CanSatu. 22.9. Příprava obsahů odborných aktivit - Příprava součástek a konstrukčních dílů sondy a 25.9. Lektorské vedení pro SŠ Příprava sondy pro projekt Dotkni se vesmíru. Celkem bylo vykázáno 8 hodin na aktivitu.
V měsíci říjnu 2023 proběhl 2x kroužek Technika a vesmír + 2x příprava na kroužek. 5.10. Příprava obsahů odborných aktivit - Příprava a nastavení přijímací části sondy - příprava součástek a software. 6.10. Lektorské vedení pro SŠ Konstrukce sondy pro projekt dotkni se vesmíru. Realizace fotografické části a testování GPS. 12.10. Příprava obsahů odborných aktivit Příprava sondy na kroužek. Příprava součástek a schématu zapojení. Registrace na serveru. 13.10. Lektorské vedení pro SŠ Testování funkčnosti sondy. Zobrazení polohy na serveru HabHub.Dne 16.10. byl realizován let sondy do stratosféry (není vykazováno) . Celkem bylo vykázáno 8 hodin na aktivitu.
V měsíci listopadu 2023 proběhl 2x kroužek Technika a vesmír + 2x příprava na kroužek. 3.11.Příprava podkladů a SW pro zpracování výstupu letu sondy 6.11. Vyhodnocení trasy letu sondy. Zpracování materiálů a fotografií.. 16.11. Nákup komponentů + konstrukce modelové železnice. Příprava součástek a schématu zapojení. Příprava modulu CanSat 20.11. Příprava a zprovoznění Cansatu pro Fortel 2023. Pomoc při zprovoznění řízení modelové železnice. Celkem bylo vykázáno 8 hodin na aktivitu.
V měsíci prosinec 2023 proběhl 2x kroužek Technika a vesmír + 2x příprava na kroužek. 1.12.Příprava materiálů pro kroužek - domluva tisku a úprava fotografií. 4.12.Kroužek - Příprava přehlídky fotografií ze stratosféry - AVU. 15.12.Studium nové výzvy pro CanSat - příprava rozdělení úkolů. 18.12.Kroužek - Příprava materiálů pro CanSat 2024 - příprava sondy Celkem bylo vykázáno 8 hodin na aktivitu.
V měsíci únoru 2024 proběhl 2x kroužek Technika a vesmír + 2x příprava na kroužek. 12.2. - Příprava obsahů odborných aktivit - Příprava materiálů pro kroužek 13.2. - Lektorské vedení pro SŠ - Příprava techniky pro vernisáž - úprava měsíčního modulu 26.2. - Příprava obsahů odborných aktivit - Příprava podkladů pro vedení kroužku 27.2. - Lektorské vedení pro SŠ - Příprava fotografií a sond pro vernisáž 5.3. Celkem bylo vykázáno 8 hodin na aktivitu.
V měsíci březnu 2024 proběhl 2x kroužek Technika a vesmír + 2x příprava na kroužek. Příprava materiálů pro kroužek 1.3. Příprava kroužku - příprava techniky a SW Lektorské vedení pro SŠ 5.3. Příprava a realizace vernisáže. Instalace a zprovoznění techniky Příprava materiálů pro kroužek 15.3. Příprava stanice CanSat - nastavení SW a kontrola senzorů Lektorské vedení pro SŠ 18.3. Realizace a testování CanSatu - ověření funkčnosti telemetrie a přenosu dat. Celkem bylo vykázáno 8 hodin na aktivitu.
V měsíci dubnu 2024 proběhl 2x kroužek Technika a vesmír + 2x příprava na kroužek. 1.4. Příprava na kroužek - sekundární mise 2.4. Lektorské vedení pro SŠ - Koordinace sekundární mise CanSat - senzory ovzduší a intenzity světla. 22.4. Příprava podkladů pro kroužek - doplňky CanSat. 23.4. Kroužek - příprava techniky na semifinále CanSat. Příprava zprávy a kontrola funkčnosti satelitu. Celkem bylo vykázáno 8 hodin na aktivitu.
V měsíci květnu 2024 proběhl 2x kroužek Technika a vesmír + 2x příprava na kroužek. 6.5. Příprava obsahů odborných aktivit - Příprava na kroužek - Studium konstrukcí satelitu. 7.5. Lektorské vedení pro SŠ - Příprava schématu pro nový satelit - návrh a diskuze;13.5. Příprava obsahů odborných aktivit - Příprava kroužku - výběr a příprava techniky; 14.5. Lektorské vedení pro SŠ - Zapojení s RFM69 - příprava měření teploty a tlaku u modelu satelitu. Celkem bylo vykázáno 8 hodin na aktivitu.
V měsíci červnu 2024 proběhl 2x kroužek Technika a vesmír + 2x příprava na kroužek. 3.6. Příprava obsahů odborných aktivit - Příprava techniky a materiálů pro kroužek 4.6. Lektorské vedení pro SŠ - Testování Lora 430 MHz pro M5Stack 10.6. Příprava obsahů odborných aktivit - Příprava techniky a materiálů pro kroužek 11.6. Lektorské vedení pro SŠ - Testování Lora 860 MHz - Raspberry pi pico. Celkem bylo vykázáno 8 hodin na aktivitu.
___________________________________________________________________________________
V měsíci září 2024 proběhl 2x kroužek Technika a vesmír + 2x příprava na kroužek. 17.9. Příprava kroužků - komunikace s ESERO, příprava materiálů. 18.9. Lektorské vedení pro SŠ - Stanovení pravidel přípravy na CanSat, další aktivity Astro Pi. 24.9. Příprava kroužku - odzkoušení modulů pro telemetrii. 25.9. Lektorské vedení pro SŠ - Příprava modulů pro telemetrii - lora. Celkem bylo vykázáno 8 hodin na aktivitu.
V měsíci říjnu 2024 proběhl 2x kroužek Technika a vesmír + 2x příprava na kroužek. 1.10. Příprava obsahů odborných aktivit - Příprava materiálu a techniky pro kroužek. Studium programu pro řízení robotické hlavy. 2.10. Lektorské vedení pro SŠ - Ověření funkčnosti robotické hlavy. Příprava materiálu a 3D tisk. 17.10. Příprava obsahů odborných aktivit - Příprava techniky pro kroužek. Testování součástek pro výstavu Maker Faire. 18.10. Lektorské vedení pro SŠ - Tvorba filamentu z PET lahví. Ověření funkčnosti a příprava techniky na Maker Faire 2024 v Brně. Celkem bylo vykázáno 8 hodin na aktivitu.
V měsíci listopadu 2024 proběhl 2x kroužek Technika a vesmír + 2x příprava na kroužek. 4.11. Příprava obsahů odborných aktivit - Příprava na kroužek - studium propozic soutěže CanSat a příprava součástek k prezentaci. 5.11. Lektorské vedení pro SŠ - Příprava na soutěž CanSat a prezentaci techniky kroužku Fortel. Diskuze k primární misi CanSatu a technologie výroby satelitu. 18.11. Příprava obsahů odborných aktivit - Zprovoznění modelu CanSatu, Programování zápisu dat na SD kartu. 19.11. Lektorské vedení pro SŠ - Ukázky fungování CanSatu z předchozích let. Konstrukce nového na M5Stack - ukázka a diskuze. Záměr konstrukce na rok 2025. Celkem bylo vykázáno 8 hodin na aktivitu.
V měsíci prosinec 2024 proběhl 2x kroužek Technika a vesmír + 2x příprava na kroužek. 2.12. Příprava obsahů odborných aktivit - Příprava ukázek zapojení přenosu 3.12. Lektorské vedení pro SŠ - Ukázky fungování přenosu dat na 430 MHz 9.12. Příprava obsahů odborných aktivit - Příprava materiálů a techniky na kroužek 10.12. 10.12.Lektorské vedení pro SŠ - Koordinace přípravy členů kroužku na Hackathon 2024 v Brně. Celkem bylo vykázáno 8 hodin na aktivitu.
V měsíci září 2023 proběhl 2x kroužek Virtuální realita + 2x příprava na kroužek. 11.9.Příprava obsahů odborných aktivit - Příprava kurzu, příprava vývojových prostředků. 12.9. Lektorské vedení pro SŠ - Úvodní setkání, seznámení s problematikou, představení vývojových prostředků 18.9.Příprava obsahů odborných aktivit - Příprava pracovišť a výpočetní techniky pro programátorské aktivity žáků. 19.9.Lektorské vedení pro SŠ - Zakládání projektů, nastavení projektů a vývojových prostředkůCelkem bylo vykázáno 8 hodin na aktivitu.
V měsíci říjnu 2023 proběhl 2x kroužek Virtuální realita + 2x příprava na kroužek. 9.10. Příprava obsahů odborných aktivit - Příprava programování grafického standardu OpenGL. 10.10. Lektorské vedení pro SŠ - Programování v grafickém standardu OpenGL. 24.10.Příprava obsahů odborných aktivit - Příprava programování 3D grafických prvků, jejich modelování a transformace 25.10.Lektorské vedení pro SŠ - OpenGL - modelovací transformace 3D grafických prvků, translace, rotace, změna měřítka Celkem bylo vykázáno 8 hodin na aktivitu.
V měsíci listopadu 2023 proběhl 2x kroužek Virtuální realita + 2x příprava na kroužek. 7.11.Příprava materiálů pro aplikaci kreslení v C# 8.11. Aplikace základních kreslících prvků v C# 14.11. Příprava kreslících struktur pro tvorbu grafického editoru 15.11. Tvorba barevného kreslícího editoru v C#, kreslení různými barvami Celkem bylo vykázáno 8 hodin na aktivitu.
V měsíci prosinec 2023 proběhl 2x kroužek Virtuální realita + 2x příprava na kroužek. 5.12.Příprava materiálů pro modelování grafických útvarů v OpenGL. 6.12.Modelování základních grafických útvarů v OpenGL, polygony, plošné obrazce, vzory čar
V měsíci listopadu 2024 proběhl 2x kroužek Virtuální realita + 2x příprava na kroužek. 5.11. Příprava obsahů odborných aktivit - Příprava animace a projekce postav ve 3D prostředí Unity 6.11. Lektorské vedení pro SŠ - Animace a projekce postav v prostředí Unity3D 20.11. Příprava obsahů odborných aktivit - Příprava MS Visual Studia pro projekt Window Form App a zpracování dat pomocí NuGet Package Manageru System.Data.SQlite 21.11. Lektorské vedení pro SŠ - Vytvoření projektu v MS Visual Studiu typu Window Form App a zpracování dat pomocí NuGet Package Manageru System.Data.SQlite Celkem bylo vykázáno 8 hodin na aktivitu.
V měsíci prosinec 2024 proběhl 2x kroužek Virtuální realita + 2x příprava na kroužek. 3.12. Příprava obsahů odborných aktivit - Příprava podkladů a vývojových prostředků pro vytvoření menu hry, optimalizace postavy a jejích vlastností 4.12. Lektorské vedení pro SŠ - Tvorba herního menu, vytvoření události vypnutí hry, ukazatel životů postavy ve hře, optimalizace vlastností postavy 10.12.Příprava obsahů odborných aktivit - Příprava podkladů pro aktivaci a zastavení pohybu klikáním myši a aktivaci pohybu v různých směrech pomocí stisku kláves 11.12.Lektorské vedení pro SŠ - Tvorba animace pohybu, aktivace pohybu a zastavení pohybu pomocí kliku levého a pravého tlačítka myši, aktivace pohybu v různých směrech pomocí stisku různých kláves. Celkem bylo vykázáno 8 hodin na aktivitu.
Kroužek 3D tisku se zaměří především na praktickou práci s 3D tiskárnami s důrazem na vytváření fyzických objektů z digitálních modelů. Žáci se zde naučí jak pracuje 3D tiskárna, jak získat model, upravit na PC a vytisknout si jej. Kroužek je určen pro všechny, kteří mají zájem o technologii 3D tisku a to jak začínajícím uživatelům, tak i zkušeným 3D tiskařům. Hlavním cílem je především zapojení žáků tak, aby informace, které v kroužku získají, byly pro ně přínosem pro další roky ve studiu na škole, případně aby je využili i v budoucím životě. Kroužek se bude konat v budově školy Střední škola polytechnická Brno, Jílová, příspěvková organizace, v učebně 3D tisku. Učebna je vybaveny osmi 3D tiskárnami a notebooky. Kroužek bude probíhat dle tematického plánu tak, aby na sebe jednotlivé celky navazovaly.
Kroužek se bude konat vždy v pondělí a úterý sudý týden. V případě státních svátku, prázdnin žáků nebo zrušení vyučovaní z důvodů např. maturit se bude kroužek 3D tisku konat v následují den. Vložený harmonogram kroužku vychází na 32 termínů setkání za období listopad 2023 až červen 2024.
kroužek 3D tisku
Kroužek 3D tisku pro žáky školy.
Zpracování návrhu a realizace výroby produktu 3D tisku.
Kroužek "Buď lepším strojařem" vede pan Tomáš Benáček v odborné učebně naší školy. Kroužek je určen pro studenty naší školy a probíhá každou středu od 15:00 - 17:00. Dle časových možností učitele OV je možné (dle dohody se studenty) přesunout kroužek na jiný den v týdnu.
Kroužek CAD a 3D tisk vede učitel OV pan Bc. Jakub Daniel. Kroužekprobíhá každá čtvrtek od 15:00 do 17:00.
Kroužek Praktika CNC Fanuc vede učitel odborného výcviku, pan Ondřej Fuksa. Kroužek je určen pro žáky náší školy a probíhá v dílnách přesného strojírenství na naší škole. Kroužek probíhá ve středu od 15:00 do 17:00.
CNC kroužek nabízí seznámení s problematikou CNC strojního obrábění dřeva. Naučí se zde vytvářet od jednoduchého po složitější program pro řídící jednotku, budou správně vybírat nástroj a jeho rychlost pro obrábění dřeva. Kroužek bude čtyřikrát měsíčně v dílně strojovny oboru truhlář, obvykle v úterý v čase od 15:00 do 18:00. Postupně se zde naučí obrábět všechny druhy dřeva, ale i umělý kámen či plast.
Kroužek Digitílní fotografie vede učitel odborného výcviku, pan Tomáš Gritz. Kroužek probíhá v učebně multimediálních technologií, často ale studenti vyráží i do exteriérů, do přírody. Kroužek probíhá každý čtvrtek od 15:00 do 17:00.
Kroužek Elektro dílna. Vede učitel odborných předmětů pan Aleš Jílek 1x týdně.
Kroužek pro výuku ICT a programu Turbo CAD/DAEX je speciální vzdělávací skupina, která se zaměřuje na rozvoj dovedností v oblasti informačních technologií a výuky návrhu a konstrukce pomocí softwaru Turbo CAD. Účastníci kroužku budou mít jedinečnou příležitost naučit se používat profesionální nástroje pro rýsování a modelování, které jsou využívány v oblastech inženýrství, architektury a designu.
V rámci tohoto kroužku se účastníci seznámí se základními principy práce s programem Turbo CAD, včetně tvorby 2D a 3D výkresů a modelů. Budou mít možnost zlepšit svou schopnost vizualizace a kreativity prostřednictvím digitálního kreslení a návrhu. Získají dovednosti, které jsou klíčové pro budoucí kariéru v technických a designových oborech.
Kroužek je vhodný pro studenty, kteří mají zájem o výpočetní techniku, grafický design, inženýrství nebo architekturu, a kteří chtějí prozkoumat možnosti, které jim software Turbo CAD může nabídnout. Tento kroužek poskytne účastníkům znalosti a dovednosti, které jim umožní vytvářet komplexní návrhy a modely s využitím moderních technologií a propojení s technologii 3D tisku.
Kovářský kroužek je určen výhradně pro žáky naší školy a vede ho učitel odborného výcviku, pan Ing. Tomáš Rudolf. Studenti se scházejí ve vybavené kovářské dílně, kde se učí základům kovářského řemesla. Kroužek probíhá každé pondělí od 15:00 do 17:00.
Kroužek Programování vede učitel odbornéo výcviku, pan Jiří Linhart v učebně elektro dílny. Kroužek je určen pro žáky naší školy a probíhá každou středu od 15:00 do 17:00.
Kroužek Puškařský se na naší škole těší velké oblibě. Studenti se scházejí v odborné puškařské dílně, na leasrové střelnici a často také vyjíždějí i na střelnici mimo školu. Kroužek vede učitel odborného výcviku, pan Miloš Pruša a to každý čtvrtek od 15:00 do 17:00.
Kroužek Robotka a RC technika vede na naší škole učitel odborného výcviku, pan Bc. Zdeněk Ondráček. Kroužek probíhá každou středu od 15:00 do 17:00.
Kroužek Elektro bude probíhat převážně ve středečních termínech na Střední škole polytechnické Brno, Jílová - dislokace Tučkova 2. Je určen zpravidla pro žáky oboru Elektromechanik a Elektrikář, případně pro další zájemce z řad žáků, kteří projeví zájem o vlastní rozvoj v oblasti elektrikářství. Forma zájmového útvaru bude probíhat teoretickou i praktickou formou; účastníkům bude představena i elektrikářská činnost hravou formou. Vedení kroužku bude probíhat pod vedením Bc. Marie Kandelové.
Níže uvádíme harmonogram předpokládaných termínů konání kroužku; termíny se v průběhu školního roku mohou v případě potřeby změnit.
Instalatérský kroužek nabízí žákům možnost zdokonalit dovednosti a znalosti v oboru. Je určen pro žáky školy. Konat se bude čtyřikrát měsíčně na dílnách odborného výcviku nebo na konkrétních stavbách spojené s oborem, kde si zdokonalí znalosti a dovednosti.
Kroužek Kovářství - zahájeno 2.10.2023. Kroužek Kovářství vede Ing. Karel Fišer. Kroužek probíhá v pondělí a středu od 14.00 nebo 15.00.
Nábytkářský kroužek nabízí žákům možnost spojit tvorbu a dovednosti v oboru truhlářství. Je určen pro žáky školy. Konat se tento zájmový útvar bude čtyřikrát měsíčně v budově H dílně č3 + učebna CNC. Obvykle v úterý v čase od 15:00 do18:00 hod. Postupně se v rámci kroužku činnosti budeme věnovat různým materiálům – lamina, masivního dřeva +exoty. Seznamovat se s technologiemi tří osého CNC.
Kroužek pro žáky SŠ - IT a polytechnika vede na naší škole učitel pedagog pan Ing. Jindřich Zdráhal. Kroužek probíhá každou středu od 14:00 do 16:00 hodin.
Kroužel práce na CNC strojích nabízí žákům si vyzkoušet programovat a obsluhovat gravírovací stroj, 3D tiskárnu a CNC frézu. Kroužek je určen pro žáky školy, bude se konat čtyřikrát měsíčně v dílná ISŠ Slavkov u Brna- odloučené pracoviště Rousínov. Kroužek bude probíhat obvykle ve čtvrtek od 13:40-16:40, postupně se budeme věnovat různým programům, cnc strojům a druhů materiálů pro obrábění. Cílem kroužku je samostatná práce žáků, v programování a obsluhou CNC.
Kroužek Práce s kůží a výroba užitných předmětů nabízí žákům možnost spojení vlastní kreativní tvorby s každodenním životem. Setkání se budou konat čtyřikrát do měsíce v ruční dílně školy na budově D, obvykle od 15:30 do 18:30h. Žáci se během činností v kroužku seznámí s materiály, jako jsou kůže, dřevo a kovy, způsoby jejich zpracování a použití
Dřevo-kreativní kroužek s názvem „Práce se dřevem“ nabízí žákům možnost rozšířit a zdokonalit své dovednosti při ručním i strojním obrábění dřeva. Je určen pro žáky naší školy. Kroužek se bude konat čtyřikrát měsíčně v dílnách odborného výcviku zpravidla ve středu od 14:30 do 17:30 hod. Žáci se postupně seznámí s opracováním našich domácích dřevin, zpracováním dýh, základy řezbářských technik a zpracováním epoxidové pryskyřice, jež se dnes také využívá při výrobě nábytku.
Práce se dřevem. Kroužek nabízí žákům osvojení svých dovednosti a návrhy práce se dřevem. Je určen výhradně pro žáky školy. Kroužek bude čtyřikrát měsíčně a probíhat bude na odloučeném pracovišti v Rousínově, obvykle ve středu-čtvrtek v čase od 13:40 do 16:40 hod. Postupně se v rámci kroužku činnosti budeme věnovat různým činnostem, seznamovat se s technologiemi jejich zpracování, získávat nové znalosti a dovednosti při jejich zpracování.
Kroužek restaurování nábytku je plně zaměřen na rozvíjení odborných dovedností v oblasti obnovy opravy a restaurování nábytku. Svojí náplní navazuje na umělecké obory zaměřené na zpracování dřeva. Během kroužku se žáci budou podrobně seznamovat se specifickými uměleckořemeslnými technikami používanými při obnově nábytku. A to včetně bezpečnosti práce etických zásad a navazujících dovedností jako je analýza poškození fotodokumentace a především prezentace výsledků jednotlivých účastníků.
Zahájení kroužku 4.10.2023. Kroužek Robotiky vede p.Miroslav nečas. Kroužek probíhá ve středu od 14.00 do 16.00.
Kroužek Rámování nabízí žákům možnost spojit obrazové vyjádření s polytechnickými dovednostmi. Je určen pro žáky školy. Konat se tento zájmový útvar bude čtyřikrát měsíčně v truhlářské dílně v budově D, obvykle ve středu v čase od 15:00 do 18:00 hod. Postupně se v rámci kroužku činnosti budeme věnovat různým materiálům – masivu, plastu, sklu, kovu či různým druhům aglomerovaných materiálů. Seznamovat se s technologiemi jejich zpracování a získávat nové znalosti a dovednosti při jejich zpracování.
Soustružení dřeva je kroužek který umožňuje žákům spojit umělecké vnímaní dřeva s řemeslnými postupy za pomoci soustruhu na dřevo. Žáci se během kroužku seznámí se soustruhem jako takovým a možnostmi obrábění dřeva a způsoby použití.
Kroužek svařování pro vybrané žáky školy.
Metoda 135 "Svařování elektrickým obloukem v ochranné atmosféře aktivního plynu".
Kroužek svařování pro vybrané žáky školy.
Metoda 135 "Svařování elektrickým obloukem v ochranné atmosféře aktivního plynu".
Činnost kroužku Truhlářský je určena pro žáky Střední školy polytechnické Brno, Jílová, zejména pro žáky oboru Truhlář. Účastnit se nicméně mohou i další případní zájemci z oborů jiných, kteří mají zájem o práci se dřevem a nábytkářskou tvorbu. Cílem kroužku je zajména seznámení žáků s postupy obrábění dřeva a jejich nácvikem. Účastníci budou pracovat také s aglomerovanými materiály na bázi dřeva, tvořit základní i náročnější truhlářské spoje a aplikovat je při výrobě konkrétních truhlářských výrobků.
Níže dokládáme předpokládaný harmonogram činnosti kroužku (termíny ZÚ se mohou měnit) a bližší popis obsahu zájmového útvaru.
Kroužek Uměleckého truhlářství bude nadstandartní nástavbou výuky našich žáků uměleckých oborů. Dá jim možnost zdokonalit se v technikách, které nejsou zařazeny v běžné výuce, nebo jsou tak náročné, že je třeba více času pro jejich osvojení. Zaměříme se primárně na práci s laserovým zařízením, ruční opracování dřeva, strojní opracování dřeva, uměleckořemeslné technikya zhotovování povrchových úprav dřeva.
Kroužek Uměleckého truhlářství bude probíhat zpravidla každou středu v prostorách truhlářských dílen Střední škole polytechnické Brno, Jílová na pracovišti Jahodová 54. Jeho realizace je určena primárně pro žáky oboru Truhlář, případně další zájemce z řad žáků stavebních oborů, kteří se zajímají o práci se dřevem. V průběhu kroužku budou žáci teoreticky i prakticky seznámeni zejména s opravou historického nábytku a možnostmi renovační práce. S využitím šelaku či historických lepidel žáci získají povědomí a základní zručnosti v restaurování nábytku.
Níže dokládaný harmonogram odpovídá plánovaným středečním termínům konání; ty se však mohou v průběhu školního roku změnit.
Zednický - kreativní kroužek nabízí žákům možnost spojit kreativní vyjádření s polytechnickými dovednostmi. Je určen pro žáky školy. Konání tohoto zájmového útvaru bude čtyřikrát měsíčně v budově KPT, nebo v polygonu školy, obvykle v pondělí od 15:00 do 18:00 hod. Postupně se v rámci kroužku budeme věnovat tvorbě různých předmětů z materiálu jako je dřevo, kov, keramika, plast či přírodniny, seznamovat se s technologiemi jejich zpracování a získávat nové znalosti a dovednosti při jejich zpracování.
Zámečnický a kovářský kroužek je určen pro studenty všech oborů SŠSŘ Brno Bosonohy. Studenti oboru strojní mechanik (zámečník) si mohou rozšířit znalosti a dovednosti získávané během studia. Studenti ostatních oborů získávají zcela nové dovednosti, které jim v budoucnu mohou lépe najít uplatnění na trhu práce.
V kroužku studenti procvičují a získávají manuální zručnost v ručním i strojním zpracování kovů, tj. měření, orýsování, pilování, řezání, stříhání, vrtání, zahlubování, vystružování, slícování, ruční kování.
MiND Club JCMM
Registrovat prostřednictvím webu www.jsmenadani.cz se mohou nadaní (PPP) a talentovaní (Invenio, Mensa, individuální testování poradnou JCMM) studenti ve věku 11-19 let. Kapacita 20 míst.
Kontakt v případě dotazů: Jana Vitulová, jana.vitulova@jcmm.cz.
Financováno z projektu Implementace DZ JmK.
Kulatý stůl - Krize duševního zdraví žáků v praxi_Blansko
Program:
Kulatý stůl - Krize duševního zdraví žáků v praxi_Boskovice
Program:
Kulatý stůl - Přijímací řízení ke střednímu vzdělávání
Kulatý stůl se zaměřuje na aktuální novinky v platných právních předpisech upravujících výchovu a vzdělávání ve školách a školských zařízeních.
Zaměříme se především na připravovanou novelu školského zákona, novelu zákona o pedagogických pracovnících, aplikaci novinek pracovního práva do praxe školy.
Kulatý stůl – Spolupráce institucí v problematice předčasných odchodů
Akce spolupracujících institucí v problematice předčasných odchodů žáků ze vzdělávání.
U „Kulatého stolu“ se setkají zástupci resortů jako je Úřad práce, OSPOD, neziskové organizace, zástupci NPI, zástupci škol a odborníci – kariérovými poradci. Kariéroví poradci hrají klíčovou roli v podpoře jednotlivců při dosahování jejich profesních cílů, pomáhají při rozhodování ohledně vzdělávání, profesní přípravy, volby zaměstnání a rozvoje kariéry.
Cílem setkání je definice spolupracujících institucí v problematice předčasných odchodů žáků ze vzdělávání, vč. návrhu optimálního procesu meziresortního přístupu. Zainteresované strany proberou úlohu, možnosti a podstatné prvky v prevenci a intervenci problematiky předčasných odchodů žáků ze vzdělávání.
Zaměří se především na:
Kariéroví poradci představí nástroje a možnosti, jak se vypořádat s předčasnými odchody žáků ze vzdělávání.
Představí:
Součástí setkání bude podpora expertů v nastavení řešení dané problematiky, výměna zkušeností, postřehů, rad a tipů z praxe. Vznikne platforma pro vzájemné sdílení a další spolupráci.
Kulatý stůl - Spolupráce institucí v problematice předčasných odchodů
Cílem setkání bude definice spolupracujících institucí v problematice předčasných odchodů žáků ze vzdělávání, vč. návrhu optimálního procesu meziresortního přístupu. Interesantní strany proberou úlohu, možnosti a podstatné prvky v prevenci a intervenci problematiky předčasných odchodů žáků ze vzdělávání.
Kulatý stůl - Spolupráce institucí v problematice předčasných odchodů
Cílem setkání bude definice spolupracujících institucí v problematice předčasných odchodů žáků ze vzdělávání, vč. návrhu optimálního procesu meziresortního přístupu. Interesantní strany proberou úlohu, možnosti a podstatné prvky v prevenci a intervenci problematiky předčasných odchodů žáků ze vzdělávání.
Kulatý stůl: Hodnotící rozhovory a motivace zaměstnanců
Obsah:
V rámci setkání u kulatého stolu se zaměříme na postupy v návaznosti od přípravy hodnotícího rozhovoru až po praktickou modelovou aplikaci. Zásady vedení, problémy a chyby hodnocení zaměstnanců a cesty jejich překonávání. Jakými pravidly se při hodnocení řídit, jak povzbuzovat a motivovat. Jaké faktory ovlivňují úspěšnost hodnotícího rozhovoru. Možná hlediska posuzování a aspekty, které jsou jeho obsahem. Základní otázky rozhovoru se zaměstnancem.
BVV Brno - veletrh
- žáci oborů zedník, zednické práce, montér suchých staveb, malířské a natěračské práce, tesařské práce
Exkurze - Pila Skočík a Ekokonstrukce Hodonín
- žáci oboru zednické práce, tesařské práce, pokrývač
- Pila Skočík Dubňany - zpracování dřeva, výroba stavebního řeziva
- Ekokonstrukce Hodonín - výroba dřevěných vazníků
- žáci oboru instalatér
- Patria Kobylí - výroba plastnových bazénů, průmyslových nádrží, jímek a čistíren
- žáci oborů zedník a zednické práce
- KM Beta, Bzenec - přívoz: návštěva výroby suchých maltových směsí
- PREFA Strážnice - exkurze do výroby, výrobní postupy, seznámení s výrobním sortimentem
Moravský Písek - Slokov
- žáci oboru instalatér a strojní mechanik
- Slokov - výroba kotlů na tuhá paliva, kovovýroba
- žáci oborů - tesařské práce, zedník, zednické práce, malířské a natěračské práce
Sdílení odborných učeben - Brno Bosonohy
- žáci oboru instalatér a MIEZ
Dřevo-kreativní kroužek s názvem „Práce se dřevem“ nabízí žákům možnost rozšířit a zdokonalit své dovednosti při ručním i strojním obrábění dřeva. Je určen pro žáky naší školy. Kroužek se bude konat čtyřikrát měsíčně v dílnách odborného výcviku zpravidla ve středu od 14:30 do 17:30 hod. Žáci se postupně seznámí s opracováním našich domácích dřevin, zpracováním dýh, základy řezbářských technik a zpracováním epoxidové pryskyřice, jež se dnes také využívá při výrobě nábytku.
Třídy: MNA 1, MNA 2, MNA 3, TRVA 2, TRVA 3
Cíl exkurze: Seznámit žáky s technologií výroby natěračských a malířských potřeb
Datum exkurze: 7.3.2024 7:30 – 14:30
Ve čtvrtek 7. 3. 2024 se žáci oboru Malířské a natěračské práce a Truhlářská a čalounická výroba zúčastní exkurze do firmy Spokar a.s. v Pelhřimově.
Ve čtvrtek 4.4.2024 se žáci oboru Malířské a natěračské práce ze tříd MNA1, MNA2, MNA3 zúčastnili přednášky, v rámci projektu OP JAK – Implementace IDZ JMK, na téma dekorativní omítky a stěrky, prováděného zástupcem firmy San Marco.
Dne 9. 4. 2024 se konala přednáška odborníka z praxe, z firmy HILTI. Zástupce této významné firmy předvedl našim žákům z oboru „Strojírenské práce“ spoustu elektrických a akumulátorových přenosných strojů a strojků. Vyzvedl jejich funkčnost, bezpečnost a spolehlivost. Žáci si stroje prohlédli, ale také vyzkoušeli přímo v praxi. Mohli se názorně přesvědčit o kladných vlastnostech všech přenosných pomocníků používaných při každodenní práci v zaměstnání. Žáci zasypali přednášejícího řadou otázek, které ochotně a odborně zodpovídal.
Zástupce firmy p. Bureš Martin se dostavil do dílenských prostor objektu OU a PrŠ Lomená 44, Brno, 15.5.2024 v 8,30 hod. Po přípravě akce se dostavili žáci ZP1, kteří měli teoretické vyučování, do našich dílen. Takže akce se účastnili všichni žáci všech tří ročníků oboru ZP v počtu 9 žáků a 2 učitelé - TU Mgr. Juřica a UOV Bc. Petrů Miroslav.
Prezentaci začal přednášející a taktéž předvádějící ukázkou použití samonivelační stěrky NIVEL GIPS. Začal přípravou podloží penetrací a též ukázal využití adhezivního můstku. Potom připravil vlastní samonivelační materiál a vyzval ke spolupráci žáky, kteří se ochotně účastnili. Též předvedl osazení samolepící mirelonové lišty po obvodu předváděné plochy a žáci osazení dokončili. Následovalo vylití stěrky a její úprava podlahářskou lištou a odvzdušňovacím válečkem.
Následovala prezentace rychle tuhnoucího betonu Schnel Beton, který je zatuhlý za 15 min. Přednášející osadil namíchanou směs do vědra, kam umístil trubku, pro demonstraci účinnosti použití materiálu. po 15 minutách byl beton pevný a trubka v něm pevně držela.
Posledním předváděným materiálem byla tenkovrstvá omítková směs, která imitovala dřevo. Po nanesení nerezovou stěrkou se povrch upravoval akrylátovou stěrkou, což vytvořilo strukturu dřeva. Posléze válečkem obarvil povrch a upravil molitanovou houbou.
Přednáška odborníka z praxe – Čalounění, čalounické materiály
Dne 16. 5. 2024 přijela na naší školu, OU a prš Brno, paní Michaela Veselská. Názorně předvedla a vysvětlila našim truhlářům čalounění sedáků židle a výrobu polštáře. Žáci si ušitý polštář vyplnili pěnovým materiálem a opatřili zbytkem švu. Poté si nalepili na DTD-L molitan a pomocí potahového materiálu čalounili sedák stoličky.
Přednáška byla velkým přínosem pro naše truhláře, přednášející jim profesionálně a názorně předvedla techniku čalounění. Žáci si sami vyrobili polštářek a čalouněný sedák, mohli si to pod vedením zkušeného čalouníka názorně vyzkoušet.
Seznámit účastníky kroužku s nejmodernějšími trendy v malířství s využitím moderních materiálů. Je určen pro žáky školy. Tento zájmový útvar se bude konat dvakrát měsíčně v dílenských výukových prostorách naší školy. Úkolem kroužku bude získávání nových znalostí a dovedností účastníků kroužku.
Kroužek základy truhlařiny nabízí žákům vyzkoušet si něco málo z truhlářské výroby. Kroužek je určen pro žáky školy. Konat se bude tento kroužek čtyřikrát měsíčně v truhlářské dílně, obvykle v pondělí v čase od 14.00 do 17.00 hod. Postupně se budeme seznamovat s technologiemi zpracovávání dřevěných materiálů.
Malý princ jako lék na problémy v třídním kolektivu
Obsah:
Pokud patříte mezi ty, kdo chtějí porozumět poselstvím Malého prince nebo jen chcete vám známé motivy promítnout do práce s žákem, třídou nebo nejlépe svým třídním kolektivem – pak je tento seminář stvořený přímo pro vás. Život třídy se dá totiž rozdělit na období před Malým princem a po něm. Natolik dokáže ovlivnit a proměnit každého žáka a třídu jako celek. Seminář je určen pro učitele českého jazyka, občanské výchovy a třídní učitele. Techniky pro práci s příběhem mají přesah do osobnostní výchovy, slohu i mluvnice, dramatické výchovy, matematiky, zeměpisu, dějepisu, výtvarné a hudební výchovy, do pracovních činností.
Metodická poradna – Kompetence ČŠI a úloha zřizovatele
Metodická poradna bude zaměřena na dvě související otázky: 1) na právní mantinely postupů České školní inspekce vůči školám, 2) na právní pozici a možnosti působení zřizovatele vůči řediteli a vůči škole. V prvním tématu odlišíme kontrolní postupy Inspekce podle kontrolního řádu vs. inspekční činnost a její výstupy, ve druhé části se budeme věnovat problematickým otázkám ve vztahu školy a zřizovatelů. Jejich právní vazby jsou zakotveny poměrně obecně, proto v praxi vyvstává celá řada problematických otázek, na které odpovíme v rámci metodické poradny.
Metodická poradna – Efektivní motivace pracovníků jako součást řízení školy
Obsah:
Metodická poradna bude zaměřena na rozvoj vlastních manažerských kompetencí vedoucích ke zlepšování plánování a řízení času, eliminaci stresových situací. V rámci programu se prolínají teoretické poznatky s praktickými příklady práce s časem, efektivním vedením porad, delegováním a motivací pracovníků dle mapy pracovních vztahů. Pozornost je věnována taktéž faktorům ovlivňujícím efektivní motivaci u jednotlivých typů pracovníků.
Lektor: Ing. Renata Skýpalová, Ph.D., MBA
Řešení otázek ve vztahu k hodnocení těchto žáků, jejich hodnocení na vysvědčení, řešení přístupu ostatních pedagogů k takovýmto žákům a k jejich hodnocení.
náhled do výuky, ukázka a zapůjčení pomůcek, metody práce
náhled do výuky, ukázka a zapůjčení pomůcek, metody práce
Komunikace s podpořenými pedagogy a asistentkou, domluva návštěvy, pozvání na workshop, předání metodických materiálů
plánování aktivit projektu, navázání kontaktu s podpořenou školou
Komunikace s vyučující anglického jazyka a s asistentkou, předání metodických materiálů ohledně cizojazyčných abeced
Komunikace s vyučující matematiky, konzultace ohledně vhodného a nevhodného učiva (konkrétní příklady a jejich modifikace), předání metodických materiálů
Kroužek se koná dne 7.5.2024 a 14.5.2024
Most mezi světy aneb sociální pedagog ve škole
Obsah:
Účastníci byli seznámeni s rolí sociálního pedagoga ve školním prostředí a jeho klíčovými činnostmi. Získají hlubší pochopení, jak tato pomáhající profese přispívá k rozvoji žáků a kvalitě vzdělávání. Dále se dozví o konkrétních aktivitách a úkolech sociálních pedagogů ve školách a budou mít možnost lépe porozumět cílové skupině, se kterou tito pedagogové pracují.
Webinář rovněž představí různé formy práce sociálních pedagogů, včetně spolupráce se školním poradenským pracovištěm. Závěrem bude vytvořen prostor pro diskuzi o výzvách a příležitostech spojených s prací sociálního pedagoga ve škole, a účastníci budou moci sdílet své zkušenosti a otázky týkající se této důležité role ve vzdělávacím systému.
Most mezi světy aneb sociální pedagog ve škole
Obsah:
Účastníci budou seznámeni s rolí sociálního pedagoga ve školním prostředí a jeho klíčovými činnostmi. Získají hlubší pochopení, jak tato pomáhající profese přispívá k rozvoji žáků a kvalitě vzdělávání. Dále se dozví o konkrétních aktivitách a úkolech sociálních pedagogů ve školách a budou mít možnost lépe porozumět cílové skupině, se kterou tito pedagogové pracují.
Webinář rovněž představí různé formy práce sociálních pedagogů, včetně spolupráce se školním poradenským pracovištěm. Závěrem bude vytvořen prostor pro diskuzi o výzvách a příležitostech spojených s prací sociálního pedagoga ve škole, a účastníci budou moci sdílet své zkušenosti a otázky týkající se této důležité role ve vzdělávacím systému.
Most mezi světy aneb sociální pedagog ve škole
Obsah:
Účastníci byli seznámeni s rolí sociálního pedagoga ve školním prostředí a jeho klíčovými činnostmi. Získají hlubší pochopení, jak tato pomáhající profese přispívá k rozvoji žáků a kvalitě vzdělávání. Dále se dozví o konkrétních aktivitách a úkolech sociálních pedagogů ve školách a budou mít možnost lépe porozumět cílové skupině, se kterou tito pedagogové pracují.
Webinář rovněž představí různé formy práce sociálních pedagogů, včetně spolupráce se školním poradenským pracovištěm. Závěrem bude vytvořen prostor pro diskuzi o výzvách a příležitostech spojených s prací sociálního pedagoga ve škole, a účastníci budou moci sdílet své zkušenosti a otázky týkající se této důležité role ve vzdělávacím systému.
Motivačně intervenční pedagogická a výchovná práce s dospívajícími žáky
Obsah:
Vývojová specifika dospívajících, problémy spojené s dospíváním, přebírání zodpovědnosti za svůj život, konflikty s autoritami, dodržování pravidel a řádu, specifika výchovného působení v tomto kontextu. Empatie vs. projekce. Specifika práce s motivací dospívajících, techniky, které mohou zvýšit motivaci, případně zvýšit efektivitu pedagogických intervencí. Na tento seminář navazuje praktický workshop a supervize AK07589.
Možnosti školy ovlivnit rozhodnutí „Vstoupit a zůstat“
Obsah:
Předčasné odchody žáků ze vzdělávání jsou v určité míře důsledkem nesprávné volby školy či oboru. Dostatečná znalost faktorů, které vstupují do rozhodování žáků a rodičů při volbě školy, a znalost kroků, které mohou být učiněny, aby konečné rozhodnutí vedlo k setrvání ve vzdělávání, se v prevenci jeví jako klíčové. Tato vzdělávací akce povede k rozvoji klíčových kompetencí pro včasnou prevenci odchodu ze vzdělávání. Na semináři ukážeme školám, jak se stát atraktivními pro potenciální studenty a jejich rodiče a jak ukázat jedinečnost školy a jejich oborů.
Program:
MiND Club JCMM
Májový šachový turnaj JCMM
Turnaj je určený pro nadané, talentované a motivované žáky víceletých gymnázií a základních škol ve věku 11–15 let, dívky a kluci hrají dohromady.
Program:
Prezentace 15:15–16:00
Vyhlášení výsledků: 18:40
Systém turnaje: Švýcarský systém na 5 kol řízený PC (program Swiss Manager).
Hrací tempo: 2 x 10 minut, 5 s za tah (čekací doba je 10 minut).
Rozhodčí: Ing. Josef Bednařík, mezinárodní rozhodčí.
Maximální kapacita hracího sálu je 40 účastníků, kteří jsou zaregistrováni prostřednictvím přihlašovacího formuláře.
Turnaj organizujeme ve spolupráci s Bowling Brno.
V případě, že dítě může odcházet z turnaje samo, prosíme o informaci předem do přihlašovacího formuláře nebo na mail jana.vitulova@jcmm.cz. Bez tohoto potvrzení nemůže dítě opustit místo konání bez zákonného zástupce.
Financováno z projektu Implementace DZ JMK.
Téma: EXKURZE V ZOO BRNO – ZŠ
V zoologické zahradě chováme přibližně 400 druhů zvířat, o která se starají jejich chovatelé. Nemají vůbec lehkou práci. Všechna zvířata musí denně zkontrolovat, nakrmit, vyčistit jim výběh i pozorovat jejich chování. Také se snaží zvířata zabavit, aby se nenudila. Pojďme společně chovatelům pomoci a vyrobme jednoduché hračky pro zvířata. Tyto výrobky obohatí prostředí expozic našich zvířat. Společně vyrobené hračky nabídneme některému druhu a budeme pozorovat, jestli si s naším „enrichmentem“ bude hrát. Dozvíte se více o chování zvířat, významu zoo, projektech na ochranu přírodu i práci zaměstnanců zoo.
Termín a čas:
24. 6. 2024, 9:00 – 11:15
Místo konání: U Zoologické zahrady 46, 635 00 Brno-Bystrc
Kapacita N-exkurze je 15 nadaných žáků víceletých gymnázií (12-14 let) v JmK, kteří jsou registrovaní.
Přihlásit se mohou i ti, kteří se v minulém projektu účastnili více než 5 aktivit.
Financováno z projektu Implementace DZ JmK.
MiND Club
Petr Ludwig - Nastavení mysli
Jak v životě uspět?
Nespoléhejte se jen na vrozené schopnosti a talent, začněte na sobě skutečně pracovat.
Fixní a růstové vzorce myšlení, jejich negativa, pozitiva, a jak je změnit.
Registrace prostřednictvím www.jsmenadani.cz - Jsem student - MiND Club (PPP, Invenio, Mensa, poradna JCMM) nebo google formuláře.
Přednáška je určena pro nadané, talentované a motivované žáky víceletých gymnázií a základních škol ve věku 11–15 let.
V případě, že dítě může odcházet samo, prosíme o informaci předem na mail jana.vitulova@jcmm.cz. Bez tohoto potvrzení nemůže dítě opustit místo konání bez zákonného zástupce.
Financováno z projektu Implementace DZ JMK.
Neformální setkání vedoucích odborných pracovníků
Neformální setkání vedoucích odborných pracovníků na SZŠ a VOŠZ Merhautova
Novinky v přijímacím řízení na střední školy
Obsah:
Účastníci budou seznámeni s chystanými změnami školského zákona v úpravě přijímání uchazečů na střední školy. Zmíněny budou i novinky z nové prováděcí vyhlášky.
Hospitace v průběhu celého vyučování, zapojení se do výuky a práce s žákem s PAS. Po vyučování následná odborná konzultace s třídní učitelkou a asistentkou pedagoga.
Návštěva pedagogických pracovníků ve škole Za Humny.
Návštěva v ZŠ J.A. Komenského Kyjova. Seznámení s prostředím školy, pedagogy, žákem s LMP. Nahlédnutí do dokumentace žáka, kontrola a konzulatace nad IVP žáka. Nabídka učebních materiálů. Domluva dalšího setkání.
Odborná exkurze JE Dukovany
Žáci se seznámí s výrobním programem firmy T Machinery Ratíškovice
Odborná exkurze Mesit Uherské Hradiště
Odborná exkurze TAJMAC Zlín
V rámci exkurze do Škody a.s. Mladá Boleslav navštívíme Hornický skanzen MYRAU, zatavíme se u památníku v Lidicích a zastavíme se v hlavním městě Praze. Druhý den navštívíme výrobní závod Škoda a.s. Mladá Boleslav a a muzeum Škoda a.s. a na zpáteční cestě navštívíme Muzeum cukrovarnictví, lihovarnictví, řepařství a města Dobrovice.
Odborná konference první pomoci s křtem nových učebnic Ošetřovatelství a První pomoci.
Přednášky:
Novinky v první pomoci MUDr. Pavel Smékal, lékař Klinika úrazové chirurgie, FN Brno
První pomoc z pohledu internisty MUDr. Jan Richter, lékař Nemocnice Milosrdných bratří Brno, Polní 3
IZS na Slovensku – Čo nás spája a v čom sme rozdielny. PhDr. Katarina Moravikova, záchranářka, odborná učitelka SZŠ Trenčín
Technická podpora simulačního výcviku PRP Ing. Radim Šejnoha, Business development manažer, AV Media a.s.
Hasiči a první pomoc Jan Filka, DiS., Hasičský záchranný sbor Jihomoravského kraje
Urgentní příjem - stejné nebo jiné? Mgr. Jana Flajšingrová, staniční sestra Oddělení urgentního příjmu, Klinika anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny, FN Brno
Odborná konzultace - seznámení s prostředím OA Kotlářská Brno, navázání spolupráce se zástupkyní ředitele/výchovnou poradkyní, informace a organizační záležitosti spojené s projektem CMP, základní informace o studentech s PAS na škole.
Na ZŠ Šlapanice chtějí zřídit pro potřeby žáku s PAS, ADHD a jiné, přímo ve třídách senzorické koutky. sdílení našich zkušeností a ukázky různých typů malých "snoezelenů" ve třídách.
návštěva na ZŠ Šlapanice - náslechy u vybraných žáků (5 žáků - 1.B, 1.C, 5.A), konzultace s pedagogy a asistenty
Návštěva asistentky pedagoga z podpořené školy na ZŠ Kociánka
Odborná konzultace s SŠP Kyjov a GSS Mikulov. Aktivity žáků, společné setkání a sdílení zkušeností v oblasti malých scénických forem propojení více předmětů - mezipředmětové vztahy a projekty.
Přednáška firmy McDermott: Využití 3D softwaru při práci v oblasti projekce zařízení pro těžbu a zpracování ropy a zemního plynu a využití umělé inteligence (AI)
Přednáška pro žáky naší školy - obor puškař. Přednáška pořádaná Univerzitou obrany, Brno.
Školení pro pedagogy SOLID CAM.
Školení v metrologickém centru pro vyučující STT a KOM.
Ohrožení duševního zdraví dětí – problémové chování
Obsah:
Ohrožení duševního zdraví, problémové chování, specifické a nespecifické poruchy chování (problematika ADHD, ADD), zlozvyky, lhaní, agrese vybitá na zvířeti, kompulzivní autoagrese, syndrom CAN, výchovné přístupy a jejich rizika.
Účastníci se seznámí se základními charakteristikami problémového chování a poruch chování, zjistí projevy konkrétních patologií v chování u žáků a možnosti jejich řešení, seznámí se s projevy syndromu CAN, dozví se vybrané výchovné přístupy a jejich vliv na vývoj žáka.
V případě jakýchkoliv dotazů kontaktujte garanta Ing. Janu Vitulovou na mailu jana.vitulova@jcmm.cz.
Aktivita je realizována a financována v rámci projektu „Implementace DZ JMK“ v rámci Operačního programu Jan Amos Komenský, který je financován Evropskou unií, státním rozpočtem ČR a Jihomoravským krajem.
Více informací a možnost registrace na https://jsmenadani.cz/jsme-skola/prednasky
Odborná exkurze žáků do přečerpávací vodní elektrárny Dlouhé stráně v rámci doplnění výuky odborných předmětů strojírenská technologie, SPS, eletrotechnika a automatizace.
Exkurze žáků na veletrh AMPER 2024 v Brně na BVV v rámci výuky odborných předmětů ELE, AUT a mechatronika, seznámení s nejmodernějšími technologiemi, účast na odborné předenášce.
Exkurze žáků do firmy Auto škoda Mladá Boleslav, ukázka výroby, odborná přednáška v rámci výuky strojírenské technologie (moderní metody obrábění, obrábění plastů) a automatizace, mechatroniky.
Odborná exkurze žáků do firmy Bosch Rexroth Ostrava a naučného centra Svět techniky v Dolních Vítkovicích v rámci doplnění výuky odborných předmětů SPS, CAD, strojírenská technologie a automatizace (hydraulika).
Exkurze žáků do firmy ITW Automotive v rámci výuky odborných předmětů SPS, CAD, strojírenská technologie a automatizace.
Exkurze žáků do firmy TE Conectivity Kuřim, ukázka výroby, odborná přednáška v rámci výuky strojírenské technologie (moderní metody obrábění, obrábění plastů) a automatizace.
Odborná exkurze žáků do firmy Škoda Mladá Boleslav v rámci doplnění výuky odborných předmětů SPS, CAD, strojírenská technologie a automatizace (hydraulika).
Kroužek robotiky vede Mgr.Miroslav Burda. Kroužek probíhá každou středu od 14.45 do 18:45.
Platforma INSTALACE
Obory vzdělání: Instalatér, Mechanik plynových zařízení, Elektrikář, Elektromechanik
Organizující škola: Střední škola polytechnická Brno, Jílová, příspěvková organizace
Hlavními aktivitami platformy budou pravidelná vzájemná setkávání učitelů, ředitelů, zaměstnavatelů a odborné veřejnosti. Tato setkávání budou dle potřeby probíhat v různých částech kraje a většinou budou v rozsahu 3-4 hodiny. Každé setkání má svého moderátora a stanovené téma. Některá setkání budou mít vzdělávací charakter a jejich délka může dosáhnout maximálně 8 hodin.
Platforma INSTALACE
Obory vzdělání: Instalatér, Mechanik plynových zařízení, Elektrikář, Elektromechanik
Organizující škola: Střední škola polytechnická Brno, Jílová, příspěvková organizace
Hlavními aktivitami platformy budou pravidelná vzájemná setkávání učitelů, ředitelů, zaměstnavatelů a odborné veřejnosti. Tato setkávání budou dle potřeby probíhat v různých částech kraje a většinou budou v rozsahu 3-4 hodiny. Každé setkání má svého moderátora a stanovené téma. Některá setkání budou mít vzdělávací charakter a jejich délka může dosáhnout maximálně 8 hodin.
Setkání platformy výuky odborných předmětů stavebních oborů vzdělávání ve školním roce 2024-2025
Platforma NÁBYTKÁŘSTVÍ
Obory vzdělání Truhlář, Čalouník, Nábytkářská a dřevařská výroba, Uměleckořemeslné zpracování dřeva, Umělecký truhlář a řezbář
Organizující škola: Masarykova střední škola Letovice, příspěvková organizace
Hlavními aktivitami platformy budou pravidelná vzájemná setkávání učitelů, ředitelů, zaměstnavatelů a odborné veřejnosti. Tato setkávání budou dle potřeby probíhat v různých částech kraje a většinou budou v rozsahu 3-4 hodiny. Každé setkání má svého moderátora a stanovené téma. Některá setkání budou mít vzdělávací charakter a jejich délka může dosáhnout maximálně 8 hodin.
Platforma NÁBYTKÁŘSTVÍ
Obory vzdělání Truhlář, Čalouník, Nábytkářská a dřevařská výroba, Uměleckořemeslné zpracování dřeva, Umělecký truhlář a řezbář
Organizující škola: Masarykova střední škola Letovice, příspěvková organizace
Hlavními aktivitami platformy budou pravidelná vzájemná setkávání učitelů, ředitelů, zaměstnavatelů a odborné veřejnosti. Tato setkávání budou dle potřeby probíhat v různých částech kraje a většinou budou v rozsahu 3-4 hodiny. Každé setkání má svého moderátora a stanovené téma. Některá setkání budou mít vzdělávací charakter a jejich délka může dosáhnout maximálně 8 hodin.
Setkání platformy výuky odborných předmětů stavebních oborů vzdělávání ve školním roce 2024-2025
Platforma STAVEBNÍ
Obory vzdělání: Zedník, Montér suchých staveb, Stavebnictví, Podlahář, Malíř a lakýrník
Organizující škola: Střední odborná škola a Střední odborné učiliště Hustopeče, příspěvková organizace
Hlavními aktivitami platformy budou pravidelná vzájemná setkávání učitelů, ředitelů, zaměstnavatelů a odborné veřejnosti. Tato setkávání budou dle potřeby probíhat v různých částech kraje a většinou budou v rozsahu 3-4 hodiny. Každé setkání má svého moderátora a stanovené téma. Některá setkání budou mít vzdělávací charakter a jejich délka může dosáhnout maximálně 8 hodin.
Platforma STAVEBNÍ
Obory vzdělání: Zedník, Montér suchých staveb, Stavebnictví, Podlahář, Malíř a lakýrník
Organizující škola: Střední odborná škola a Střední odborné učiliště Hustopeče, příspěvková organizace
Hlavními aktivitami platformy budou pravidelná vzájemná setkávání učitelů, ředitelů, zaměstnavatelů a odborné veřejnosti. Tato setkávání budou dle potřeby probíhat v různých částech kraje a většinou budou v rozsahu 3-4 hodiny. Každé setkání má svého moderátora a stanovené téma. Některá setkání budou mít vzdělávací charakter a jejich délka může dosáhnout maximálně 8 hodin.
Platforma STŘECHA
Obory vzdělání: Klempíř, Pokrývač, Tesař, Kominík
Organizující škola: Střední škola stavebních řemesel Brno-Bosonohy, příspěvková organizace
Hlavními aktivitami platformy budou pravidelná vzájemná setkávání učitelů, ředitelů, zaměstnavatelů a odborné veřejnosti. Tato setkávání budou dle potřeby probíhat v různých částech kraje a většinou budou v rozsahu 3-4 hodiny. Každé setkání má svého moderátora a stanovené téma. Některá setkání budou mít vzdělávací charakter a jejich délka může dosáhnout maximálně 8 hodin.
Platforma STŘECHA
Obory vzdělání: Klempíř, Pokrývač, Tesař, Kominík
Organizující škola: Střední škola stavebních řemesel Brno-Bosonohy, příspěvková organizace
Hlavními aktivitami platformy budou pravidelná vzájemná setkávání učitelů, ředitelů, zaměstnavatelů a odborné veřejnosti. Tato setkávání budou dle potřeby probíhat v různých částech kraje a většinou budou v rozsahu 3-4 hodiny. Každé setkání má svého moderátora a stanovené téma. Některá setkání budou mít vzdělávací charakter a jejich délka může dosáhnout maximálně 8 hodin.
Setkání platformy výuky odborných předmětů stavebních oborů vzdělávání ve školním roce 2024-2025
Návštěva podpořené školy - Vyškov.
Podrobný rozbor pravidel pro asistenci při MZ u ZP (nevid.), možné nenadálé situace a jejich řešení, úprava učebny, specifika u zadavatele.
Podpora bezpečného prostředí a komunikace s rodiči
Obsah:
Vzdělávací program je zaměřený na seznámení účastníků, jak postupovat v komunikaci s rodiči tak, aby byla eliminována nedorozumění, která obvykle vedou ke vzniku problémových situací a tím je následně ztěžována spolupráce školy a rodiny, tedy na vytvoření bezpečného prostředí pro komunikaci a spolupráci rodiči se školou. Pokud není zajištěn bezpečný prostor dochází tak ke ztížení práce s dětmi, vyvolání negativních postojů, které se obracejí proti škole a demotivují pracovníky škol a často také poškozují dobré jméno školy.
Podpora bezpečného prostředí a komunikace s rodiči
Obsah:
Vzdělávací program je zaměřený na seznámení účastníků, jak postupovat v komunikaci s rodiči tak, aby byla eliminována nedorozumění, která obvykle vedou ke vzniku problémových situací a tím je následně ztěžována spolupráce školy a rodiny, tedy na vytvoření bezpečného prostředí pro komunikaci a spolupráci rodiči se školou. Pokud není zajištěn bezpečný prostor dochází tak ke ztížení práce s dětmi, vyvolání negativních postojů, které se obracejí proti škole a demotivují pracovníky škol a často také poškozují dobré jméno školy.
Podpora kompetencí pedagogických pracovníků
Téma: Formativní hodnocení podporující učení žáků
Obsah:
Ucelený vzdělávací program nabízí účastníkům presenční semináře a on-line konzultace zaměřené na zvýšení kompetencí pedagogů v jejich práci. Témata seminářů budou zaměřena na inovativní metody ve výuce, na kooperativní a párové metody učení a formativní hodnocení podporující učení žáků jako součást výuky. Na odborný seminář bude navazovat on-line sdílení zkušeností a společná diskuse mezi účastníky pod vedením zkušených lektorů v dané oblasti.
Forma:
3 x 8 h seminář presenčně na VIM Brno, Hybešova 15
2 x 4 h konzultace/supervize on-line v odpoledních hodinách
Rozpis kurzů bude zájemcům zaslán (termíny, čas konání, téma, lektor)
Lektoři:
Mgr. Lukáš Heřman, Mgr. Lukáš Javorek, Mgr. Eva Čadová
Podpora kompetencí pedagogických pracovníků
Téma: Formativní hodnocení podporující učení žáků
Obsah:
Ucelený vzdělávací program nabízí účastníkům presenční semináře a on-line konzultace zaměřené na zvýšení kompetencí pedagogů v jejich práci. Témata seminářů budou zaměřena na inovativní metody ve výuce, na kooperativní a párové metody učení a formativní hodnocení podporující učení žáků jako součást výuky. Na odborný seminář bude navazovat on-line sdílení zkušeností a společná diskuse mezi účastníky pod vedením zkušených lektorů v dané oblasti.
Forma:
3 x 8 h seminář presenčně na VIM Brno, Hybešova 15, začátek v 9.00 h
2 x 4 h konzultace/supervize on-line v odpoledních hodinách
Rozpis kurzů bude zájemcům zaslán (termíny, čas konání, téma, lektor)
Lektoři:
Mgr. Lukáš Heřman, Mgr. Lukáš Javorek, Mgr. Eva Čadová
Aktivita je určená k podpoře výuky žáků středních škol formou sdílení výukových kapacit v oblasti moderních průmyslových technologií se zaměřením na programování, technologii výroby a obsluhu CNC strojů
Aktivita je určená k podpoře výuky žáků středních škol formou sdílení výukových kapacit v oblasti moderních průmyslových technologií se zaměřením na programování, technologii výroby a obsluhu CNC strojů
Aktivita je realizována jako jednodenní výukový blok určený k podpoře vyuky žáků SŠ formou sdílení výukových kapacit v oblasti moderních průmyslových technologií se zaměřením na programování, technologii výroby a obsluhu CNC strojů.
Praktická a efektivní komunikace s rodiči
Obsah:
Seminář se zaměřuje na prezentaci vybraných praktických a efektivních principů a způsobů komunikace ve školním prostředí s akcentem na asertivní techniky a zvládání náročných či vyhrocených komunikačních situací. Představuje také specifické kontexty zvládnutí komunikačních situací, ať už jde o dohodu, zvládnutí aktuální situace, nastavování mantinelů či hranic v komunikaci a odražení potenciálního útoku. Na tento seminář navazuje praktický workshop a supervize AK07591 (stejný den od 12:00 do 15:30).
Kroužek CNC praktika probíhá v hale přesného strojírenství naší školy. Koružek vede učitel odborného výcviku, pan Vladimír Prášek. V názvu kroužku uvádíme MIX z důvodu, že studenti budou pracovat u různých CNC strojů - dle potřeby a uvážení pana učitele. Koružek probíhá 1x za 14 dní, ve středu od 15:00 do 17:00.
Prevence předčasných odchodů žáků ze vzdělávání
Obsah:
Systém prevence předčasných odchodů žáků ze vzdělávání. Rozvoj klíčových kompetencí pedagogických pracovníků v tématu předčasných odchodů v oblastech včasné detekce, využívání vhodných nástrojů prevence.
Témata:
Přednáška zástupce firmy Walter CZ s.r.o. v rámci zapojení odborníka z praxe do výuky.
Žáci během návštěvy Ostravy navštíví VŠB - TUO, školící centrum Festo, vysokoun pec, hornické muzeum Landek, Zemědělské muzeum-
Žáci se vrámci návštěvy firmy ABB seznámí s výrobním programem a programováním různých druhů robotů
Práce s hypersenzitivním žákem ve třídě
Obsah:
Pozor vysoce citlivé. Všechno a všude. Přestimulováno aneb o bezpečném přístupu, přístavu, kontaktu, životu a důležité součásti celku. Webinářem vás provede lektorka Tatina Dumbrava, která se setkává při své práci s citlivými žáky, citlivými rodiči i citlivými kolegy. O zklidnění, hledání kvalit a spokojeném fungování ve třídě a ve světě.
Vzdělávací akce se bude zaměřovat na to, jak zabezpečit klidné místo ve třídě a ve škole, jak naučit pedagogy hypersenzitivitu diagnostikovat u žáků a jak jim pomoci při ataku nebo přetížení. Lektorka také doporučí pomůcky a literaturu pro individuální práci s tématem.
Práce s třídním klimatem
Obsah:
Cílem semináře je naučit se orientovat v problematice šikanování. Seznámit se se základními pojmy, naučit se rozlišit hranici mezi škádlením a šikanováním, tzn. správně reagovat na vzniklé situace, být ostražitý, nebagatelizovat, ani nepřehánět. Naučit se orientovat v trojrozměrném pohledu šikanování a také se obeznámit se způsoby praktického zvládnutí metod první pomoci při řešení šikany, upozornit na možná rizika vyplývající z používání různých diagnostických nástrojů a metod.
Skládá se ze dvou částí:
1. část: Seznámení s jednotlivými pojmy týkajícími se problematiky šikany: šikana x škádlení, trojrozměrný pohled – kazuistiky
2. část: Seznámení se s vlastní prací ve třídě: interaktivní techniky, diagnostika třídy (prostřednictvím kazuistik)
Příprava plánů kariérového poradenství - praktická podpora kariérových poradců
Obsah:
Seminář je zaměřený na podporu praktického profesního rozvoje kariérových poradců za účasti mentorů z praxe. Obsahem jsou praktické příklady a trénink zaměřený na rozhovor.
Program zasedání
Klíčovým úkolem Rady je řešit problémy týkající se nedostatku kvalifikovaných pracovníků, sledování moderních trendů a podpora prestiže řemeslných oborů. Rada spolupracuje se zaměstnavateli, vzdělavateli a krajskými i státními institucemi Cílem je zvýšit kvalitu odborného vzdělávání a podporovat praktické dovednosti studentů pomocí technického vybavení a sdílení odborných kapacit.
Rozvoj kreativity
Obsah:
Čeká nás výměna zkušeností, procvičení na modelových situacích malého rozsahu, modely a ilustrace, trénink praktických dovedností, analýza a konzultace reálných situací z praxe účastníků.
Závěrečné setkání všech sedmi týmů STEAM klubů s výzkumníky z praxe, výherci soutěže SOČ a Ph. D. studenty.
8:00 - 16:00
Program:
- prezentace výstupů STEAM klubů
- představení soutěže Conrad Challenge (jedna z nejprestižnějších soutěží STEM nejen v USA, ale i na celém světě) a představení řešení týmu LASAR, jak opravit nefunkční družice na oběžné dráze Země pomocí laseru
- přednáška Co je AI, co není AI, jak AI využít a proč se nebát? doc. Ing. STANISLAV VĚCHET, Ph.D.
Bude představen aktuální stav AI ve světě na různých technických aplikacích, možné definice umělé inteligence a jak s nimi pracují vědci, politici či influenceři. Pozastavíme se nad možnostmi dnešních systémů AI, jejich limity a ukážeme případný potenciál do budoucna. Vše na praktických příkladech, které si účastníci mohou sami vyzkoušet a jsou k dispozici zdarma online.
- výstava posterů prezentujících výstupy týmové práce žáků
- mezioborová diskuze, výměna zkušeností a inspirace
- doprovodný program partnerských institucí (prezentace VUT Brno, AI dětem)
Obor: Matematika
Téma: Kryptografické algoritmy
Školitel: doc. RNDr. Miroslav Kureš, Ph.D.
Źáci se věnovali šifrování v kryptosystému GGH.
Začali ednoduchými základy teorie matic. Naučili se matice násobit, pracovat s determinantem. Teorie byla aplikována v kryptografickém systému s veřejným klíčem. Ukázalo se, že některé maticové úlohy mohou být výpočetně náročné a že této vlastnosti lze využít při asymetrickém šifrování. Byly představeny výpočetní technologie (programy), které urychlují proces šifrování.
Společně vytvořili brožuru se základy teorie a cvičebnicí složenou z kryptosystémů, které navrhli.
Součástí bylo:
Téma: Od dálkového ovladače po satelitní spoje
Školitel: Ing. Michal Kubíček, Ph.D.
Během ukázek v laboratořích účastníci řešili, jak správně navrhnout elektroniku pro komunikační systémy, zaměříli se na zpracování signálů mikroprocesory, seznámili se s pojmem elektromagnetická kompatibilita a s riziky, která plynou z nedodržení zásad návrhu systému s ohledem na EMC. Následně si představili systémy pro mobilní, satelitní a optické komunikace. Společně navrhnuli elektronický systém s vlastními zvolenými parametry (deska plošných spojů s vlastním návrhem el. obvodu pro policejní maják).
Součástí bylo:
Školitel: RNDr. Erik Kalla
Čas konání: 15:00 - 18:00
Součástí bylo:
STEAM klub pro středoškoláky v JMK
Obor: Chronobiologie
Téma: Jak se stát hodinářem svého vnitřního času?
Źáci se zabývali oborem, který zkoumá vnitřní hodiny, tedy vlivem světla na biorytmus a spánek lidí a živých organismů. Každý určíil chronotyp vlastní a také u lidí ve svém okolí na základě dotazníkového šetření. Tyto poznatky zasadili do kontextu světových odborných publikací. Naučili se získaná data vyhodnocovat , interpretovat a diskutovat o nich.
Součástí je:
Téma: Materiály pro ukládání vodíku pod elektronovým mikroskopem
Školitel: Ing. Eva Švábenská, Ph.D.
Źáci připravovali vzorky slitiny z čistých kovů a analyzovali jejich mikrostrukturu a fázové složení na optickém a elektronovém mikroskopu. Seznámili se s postupy přípravy vzorků, metalografickou úpravou a s dalšími metodami materiálového výzkumu. Zkoumaná slitina Co-Mg-Ni je perspektivní materiál pro uchovávání a následnou desorpci vodíku.
Součástí byla:
Obor: Ochrana životního prostředí
Téma: Dusíkatá hnojiva a čistota povrchových vod
Školitel: Mgr. Michal Kuňák, Ph.D.
Cílem projektu bylo zjistit, jaký dopad má používání umělých hnojiv na množství dusičnanů v povrchových vodách a zároveň, jak se projeví intenzivní chov ovcí a skotu na množství amonných iontů ve vodách.
Žáci nejdříve shromáždili informace o používání dusíkatých hnojiv v zemědělství a jaký je dopad tohoto masového užívání na okolní ekosystémy. Také byli obeznámeni s procesy vzniku amonných iontů v přírodě a s jejich vlivem na ekosystémy. V praktické části odebírali vzorky vod ze tří různých vodních ploch a následně provedou analýzu těchto vzorků – zaměřili se na zjištění koncentrace dusičnanů a amonných iontů.
Naměřená data analyzovali a vyhodnotili pomocí grafu a svá zjištění převedli do podoby informačního posteru.
Součástí bylo:
STEAM klub pro středoškoláky z Jihomoravského kraje
Téma: Poznej svět architektury a městského plánování
Účastník klubu dostane příležitost se seznámit blíže s prací týmu architektů, jejichž úkolem je připravovat nový Územní plán města Brna, navrhovat urbanistické a dopravní studie, podílet se zkvalitňování veřejného prostoru nebo organizovat architektonické soutěže a koordinovat výstavbu protipovodňových opatření.
Součástí je:
STEAM klub pro středoškoláky v JMK
Téma: Architektura ve veřejném prostoru
Školitel: Ing. arch. Tomáš Pavlíček
Společně žáci prošli celým procesem podrobné analýzy vybraného místa a navrhováním jeho úpravy. Nahlédli pod pokličku práce architekta. Pracovali v týmech, kde společně hledali to nejlepší řešení pro konkrétní zadání, které si společně stanovili - tedy revitalizace místa ve městské části Brně-Komárov, v okolí Domova mládeže.
Výsledek práce byl prezentován nejen formou grafického výstupu na posteru, ale také formou fyzického modelu, který společně ve třech týmech vytvořili.
Součástí bylo:
STEAM klub pro středoškoláky z Jihomoravského kraje
Téma: Mechanika lidských kloubů
Školitel: Ing. Pavel Čípek, Ph.D.
Jak věda a technologie společně posouvají medicínu vpřed? Prozkoumáme strukturu a funkci lidských kloubů. Pochopíme, jak tření ovlivňuje jejich pohyb. Zjistíme, jak se chovají lidské klouby z hlediska tření, opotřebení a mazání a jaké důsledky to má pro naše tělo. Porozumíme, co se stane, když lidský kloub přestane fungovat a jaké možnosti máme pro jeho opravu či nahrazení. Proč je někdy nezbytné nahradit lidský kloub za umělý? Objasníme výhody a nevýhody. Proč je lidský kloub lepší? Čekají nás laboratorní ukázky toho, jak probíhá výzkum v tomto oboru a budeme testovat různé typy umělých kloubů.
Součástí je:
exkurze do Anatomického muzeua prof. Karla Žlábka a na pracoviště FSI, kde se seznámíš s laboratořemi, výzkumem zde probíhajícím a prostředím na vysoké škole
8 setkání týmu za pololetí, celkem 20 h,
minikurz prezentačních dovedností,
závěrečný STEAM Slam – prezentace prací a setkání s výherci SOČ, výzkumníky, Ph. D. studenty,
certifikát o absolvování - možno vložit do žákovského ePortfolia na https://www.startid.cz/,
možnost navázat prací v SOČ.
STEAM klub pro středoškoláky z Jihomoravského kraje
Molekulární biologie: patogeny klíšťat
Místo konání: Ústav experimentální biologie, Oddělení fyziologie a imunologie živočichů, Přírodovědecká fakulta, Masarykova univerzita, Kamenice 5, Budova D36, Brno
Školitel: doc. RNDr. Alena Žákovská, Ph.D.
Pro odhalení místa výskytu infekčních mikroorganismů se žáci zapojili do mapování aktivity a pozitivity klíšťat na výskyt patogenní bakterie Borrelia burgdorferi sensu lato, která vyvolává onemocnění Lymeská borelióza.
Na vytyčených lokalitách tzv. vlajkovali klíšťata, sledovali meteorologické parametry (teplota, vlhkost) a pak v klíšťatech v laboratoři identifikovali patogenní mikroorganismy pomocí metody molekulární biologie (PCR).
Na setkání týmu se pak předávali zkušenosti a výsledky z dílčích aktivit.
Součástí je:
STEAM klub pro středoškoláky z Jihomoravského kraje
Téma: Objevujeme počítačovou lingvistiku: Cesta do světa jazyka a technologie
Školitel: Mgr. Hana Žižková, Ph.D.
"Objevujeme počítačovou lingvistiku" je pro zájemce o propojení jazyka a technologie. Účastníci se zúčastní příkladů a krátkých demonstrací, které jim přiblíží témata a problémy, jež tato disciplína řeší. Během setkání se seznámí s různými počítačovými nástroji pro analýzu a zpracování textu, které si i sami vyzkouší. Tato akce kombinuje lingvistický výzkum se strojovým zpracováním textu. Každý účastník bude součástí malého lingvistického výzkumu, kde se naučí sbírat lingvistická data a analyzovat je pomocí dostupných softwarových nástrojů. Vedle zpracování dat se také zaměříme na techniky vizualizace získaných výsledků výzkumu. Setkání klubu nabízí středoškolákům jedinečnou příležitost prozkoumat spojení mezi jazykem a technologií, získat praktické dovednosti v oblasti analýzy a vizualizace textových dat a zlepšit porozumění lingvistického výzkumu.
Součástí je:
STEAM klub pro středoškoláky z Jihomoravského kraje
Téma: Prototypování s využitím 3D tisku
Školitel: Ing. Petr Křivohlavý
Źáci se naučili základy 3D modelování; věnovali se návrhu a výrobě prototypu dálkově ovládaného vozítka s využitím 3D tisku, vše v kontextu probíhajícího výzkumu na FSI VUT. Začali ednoduchými základy 3D modelování v prostředí Autodesk Inventor. Naučili se exportovat data pro 3D tisk a nastavit 3D tiskárnu. Vytvořili prototyp dálkově ovládaného autíčka z vymodelovaných dílů a sestavili ho do funkčního celku. Vozítko podrobíili testům, zda splňuje požadavky.
Součástí je:
STEAM klub pro středoškoláky z Jihomoravského kraje
Téma: Umělá inteligence: principy, predikce, bezpečnost
Školitel: Mgr. Václav Peca
Čas konání: čtvrtek 16:00 - 18:30
Skrze praktické aktivity se seznámíme s tím, jak fungují neuronové sítě a na nich postavené AI systémy, budeme vyhodnocovat jejich bezpečnost a na základě extrapolace dat a porozumění základním principům se pokusíme predikovat budoucí vývoj AI technologie.
Natrénujeme si vlastní jednoduché neuronové sítě a pochopíme, jak se lze dostat od základních matematických principů (jako je gradient descent) a jednoduché lineární regrese, přes klasickou síť na rozpoznávání čísel z datasetu MNIST až k dnešním velkým jazykovým modelům typu GPT.
Vyzkoušíme si práci s různými AI nástroji a naučíme se evaluovat, jak bezpečně a dobře fungují (včetně automatických evaluací s využitím API).
Na základě extrapolace a agregace dostupných dat a poznatků (ML benchmarky, vývoj výpočetního výkonu, expertní predikce, teoretické studie, ML experimenty) se pokusíme predikovat budoucí vývoj a důsledky AI technologie, včetně transformativních scénářů (AGI - artificial general intelligence, HLMI - human-level machine intelligence).
Součástí je:
reflexe workshopu, sdílená výuka, reflexe sdílené výuky
Náhled ve výuce a sdílená výuka na OA Kotlářská Brno - informace o studentech s PAS - doporučení ŠPZ, obory vzdělání, adaptace studentů na prostředí SŠ, pedagogy a spolužáky, pracovní návyky a dovednosti, komunikační a sociální dovednosti, spolupráce pedagoga a AP, role AP při vzdělávání, výuka ČJ a literatura, ZSV - struktura vyučovací hodiny a zapojení studentů s PAS, zpětná vazba AP, pedagog, výchovná poradkyně /zástupkyně ředitele pro výchovné poradenství, nastavení spolupráce.
Náhled ve třídách prvních ročníků u žáků s PAS na obchodní akademii. Konzultace s výchovnou poradkyní a komunikace o dalším nastavení vzájemné spolupráce.
Náhled ve třídách prvních ročníků u žáků s PAS na obchodní akademii. Konzultace s výchovnou poradkyní, pedagogy z nahlížených hodin a komunikace o dalším nastavení vzájemné spolupráce. Předání pozvánky na plánovaný workshop centra metodické podpory Štolcova.
Výjezd do podpořené školy, tandemová výuka, setkání s pedagogy.
Sdílení simulační místnosti - žáci oboru zdravotnické lyceum SZŠ Brno, Jaselská, p.o., skupina 1, třída 3. LB
Sdílení simulační místnosti - žáci oboru zdravotnické lyceum SZŠ Brno, Jaselská, p.o., skupina 2, třída 3. LB
Sdílení simulační místnosti - žáci oboru praktická sestra - Klvaňovo gymnázium a střední zdravotnická škola Kyjov, skupina 1, třída 1. PsA
Sdílení simulační místnosti - žáci oboru praktická sestra - Klvaňovo gymnázium a střední zdravotnická škola Kyjov, skupina 2, třída 1. PsA
Sdílení simulační místnosti - žáci oboru praktická sestra - Klvaňovo gymnázium a střední zdravotnická škola Kyjov, skupina 1, třída 1. PsB
Sdílení simulační místnosti - žáci oboru praktická sestra - Klvaňovo gymnázium a střední zdravotnická škola Kyjov, skupina 2, třída 1. PsB
Sdílení simulační místnosti - žáci oboru praktická sestra - Klvaňovo gymnázium a střední zdravotnická škola Kyjov, skupina 1, třída 2. PsB
Sdílení simulační místnosti - žáci oboru praktická sestra - Klvaňovo gymnázium a střední zdravotnická škola Kyjov, skupina 2, třída 2. PsB
Sdílení simulační místnosti - žáci oboru praktická sestra - OA a SZŠ Blansko, třída Z2, 1. skupina
Sdílení odborných učeben pro pedagogy v oblasti alternativních pohonů pro partnerské střední školy, které zajišťují výuku autooborů v Jihomoravském kraji.
Sdílení simulační místnosti partnerským školám v COV - KG a SZŠ Kyjov skupina 1
Sdílení simulační místnosti partnerským školám v COV - KG a SZŠ Kyjov skupina 2
Sdílení simulační místnosti partnerským školám v COV - MZBV Břeclav skupina 1
Sdílení simulační místnosti pro partnerské školy v COV - MZBV Břeclav skupina 1
Sdílení simulační místnosti partnerským školám v COV - MZBV Břeclav skupina 2
Sdílení simulační místnosti pro partnerské školy v COV - MZBV Břeclav skupina 2
Sdílení simulační místnosti partnerským školám v COV - OA a SZŠ Blansko skupina 1
Sdílení odborných učeben v oblasti alternativních pohonů pro žáky z partnerských středních škol, které zajišťují výuku autooborů v Jihomoravském kraji.
Sdílení odborných učeben v oblasti alternativních pohonů pro žáky z partnerských středních škol, které zajišťují výuku autooborů v Jihomoravském kraji.
Sdílení odborných učeben v oblasti alternativních pohonů pro žáky z partnerských středních škol, které zajišťují výuku autooborů v Jihomoravském kraji.
Sdílení odborných učeben v oblasti alternativních pohonů pro žáky z partnerských středních škol, které zajišťují výuku autooborů v Jihomoravském kraji.
Sdílení odborných učeben v oblasti alternativních pohonů pro žáky z partnerských středních škol, které zajišťují výuku autooborů v Jihomoravském kraji.
Sdílení odborných učeben v oblasti alternativních pohonů pro žáky z partnerských středních škol, které zajišťují výuku autooborů v Jihomoravském kraji.
Úvodní workshop, kde proběhne podrobné seznámení s nabídkou CMP a upřesnění potřeb pedagogů zasíťovaných škol pro vzdělávání žáků s SVP.
Sdílení zkušeností – Přenos nových poznatků z praxe, spolupráce škol
Formou sdílení zkušeností budou účastníci spolu s mentorem/odborníkem z praxe řešit praktické otázky, které jsou pro ředitele středních škol aktuální.
Sdílení zkušeností – Přenos nových poznatků z praxe, spolupráce škol
Obsah:
Formou sdílení zkušeností budou účastníci spolu s mentorem/odborníkem z praxe řešit praktické otázky, které jsou pro ředitele středních škol aktuální.
Sdílení zkušeností - Přenos nových poznatků z praxe, spolupráce škol
Obsah:
Formou sdílení zkušeností budou účastníci spolu s mentorem(případně konzultantem či odborníkem z praxe) řešit praktické otázky, které jsou pro ředitele středních škol aktuální. Témata setkání budou dle aktuálních požadavků účastníků.
Mentor: Ing. Zdeněk Pavlík, ředitel Střední školy technické a ekonomické Brno, Olomoucká, příspěvková organizace
Sdílení zkušeností: Přenos nových poznatků z praxe, spolupráce škol
Obsah:
Formou sdílení zkušeností budou účastníci spolu s mentorem(případně konzultantem či odborníkem z praxe) řešit praktické otázky, které jsou pro ředitele středních škol aktuální. Témata setkání budou dle aktuálních požadavků účastníků.
Mentor: Ing. Milan Chylík
Místo: Integrovaná střední škola automobilní Brno, Křižíkova
Sdílení zkušeností: Přenos nových poznatků z praxe, spolupráce škol
Obsah:
Formou sdílení zkušeností budou účastníci spolu s mentorem(případně konzultantem či odborníkem z praxe) řešit praktické otázky, které jsou pro ředitele středních škol aktuální. Témata setkání budou dle aktuálních požadavků účastníků.
Mentor: Ing. Petr Veselý - ředitel Střední školy grafické Brno, Šmahova, příspěvková organizace
Sdílení zkušeností: Ať jsou všichni žáci slyšet aneb Jak zapojit do výukové komunikace všechny žáky ve třídě
Obsah:
Formou sdílení zkušeností budou účastníci spolu s odborníkem z praxe řešit praktické otázky, které jsou pro ředitele středních škol aktuální. Témata setkání budou dle aktuálních požadavků účastníků.
Na setkání budou prostřednictvím analýzy záznamů z reálných vyučovacích hodin řešeny následující otázky: Co stojí za tím, že někteří žáci ve výuce hovoří a jiní nikoli? Může učitel pomoci tichým žákům, aby se produktivně zapojovali do komunikace? Jaké postupy jsou v tomto směru efektivní?
Lektorky: Prof. Mgr. Klára Šeďová, Ph.D. a Mgr. et Mgr. Bc. Zuzana Šalamounová, Ph.D.
Sdílení zkušeností – Přenos nových poznatků z praxe, spolupráce škol
Formou sdílení zkušeností budou účastníci spolu s mentorem/odborníkem z praxe řešit praktické otázky, které jsou pro ředitele středních škol aktuální.
Sdílení zkušeností_Přenos nových poznatků z praxe, spolupráce škol
Formou sdílení zkušeností budou účastníci spolu s mentorem/odborníkem z praxe řešit praktické otázky, které jsou pro ředitele středních škol aktuální.
Sebevědomá komunikace
Obsah:
Jak vypadá sebevědomí? Jak se projevuje? Jak to, co považujeme za sebevědomý signál, přijímá okolí? To jsou otázky, na které najdeme odpověď a zároveň si vyzkoušíme v praktických cvičeních, jak takové signály vypadají, jak je užívat a nezneužívat. Zjistíme, jaký je rozdíl mezi arogancí, strachem, ostychem, nejistotou a sebevědomím. Uvědomíme si, jak naše verbální i neverbální komunikace ovlivňuje okolí, jak sráží či povzbuzuje děti ve třídě. Zjistíme, že celé kouzlo spočívá v jednom z nejstarších fyzikálních zákonů – zákonu akce a reakce.
Seminář pro učitele odborného výcviku naší školy. Seminář pořádá firma Merlin - PLUS spol. s.r.o.
Setkání managementu partnerských středních škol s výukou autooborů. Rozvoj spolupráce, zkvalitnění výuky, vedení učitelů atd.
Náslech v hodině, spolupráce učitel-asistent.
Seznámení s pedagogy, nabídka spolupráce, seznámení s asistentkou.
Seznámení se studentem a výchovným poradcem
Program shromáždění:
Program Shromáždění
Shromáždění proběhne formou diskuse k jednotlivým bodům programu.
Shromáždění ředitelů členských škol Centra odborného vzdělávání pro stavebnictví Jihomoravského kraje, které se koná ve čtvrtek 9. 11. 2023 od 10,00 hodin v místnosti odborů v areálu Střední školy stavebních řemesel Brno – Bosonohy, příspěvková organizace, Pražská 636/38b, Brno – Bosonohy.
Program shromáždění:
V Brně dne 19. 10. 2023
S pozdravem
Ing. Jan Čermák
odborný garant Centra odborného vzdělávání pro stavebnictví Jihomoravského kraje
Ing. Jiří Košťál
ředitel Střední školy stavebních řemesel Brno – Bosonohy, příspěvková organizace
garant Centra odborného vzdělávání pro stavebnictví Jihomoravského kraje
Kroužek nabízí žákům si osvojit a obsluhovat stroje-strojky. Součásti kroužku bude jak strojní, tak i ruční opracování a zpracovaní materiálů ze dřeva. Kroužek je určen pro žáky školy, bude se konat čtyřikrát měsíčně v dílnách SŠ Slavkov - Austerlitz – na odloučeném pracovišti v Rousínově.
Přednáška odborníka z firmy BERNER
Odborná stáž učitele odborného výcviku pana Bc. Daniel Jakub na VUT Brno, u Aleš Polzer, Ing. Ph.D.
Supervize - Afektivní, neurotické a úzkostné poruchy u dětí a dospívajících
Supervizní setkání
Definujeme priority třídního učitele a jeho nezastupitelnou roli. V široké škále aktivit na podporu zdravého klimatu třídy zacílíme na prevenci, společně nalezneme řešení problémových situací, se kterými se třídní kolektivy obvykle potýkají. Důraz klademe na bezpečné prostředí ve škole, posílení vzájemné důvěry, vytváření prostoru pro efektivní komunikaci s žákem i jeho zákonnými zástupci. Supervizní setkání garantuje posílení vnitřní motivace třídních učitelů.ervizní setkání – Jak na třídnické hodiny, když na ně vlastně není čas
Motivačně intervenční pedagogická a výchovná práce s dospívajícími
Obsah:
Úvodní teoretická část představuje některá vývojová specifika současných dospívajících, a to z pohledu psychologického, pedagogického i masmediálně – kulturního (vyspělost, postoj k autoritám, vnímání práv a povinností, orientace na výkon, význam masmédií v životě apod.) a všímá si postojových a hodnotových rozdílů oproti minulosti jako východiska pro pedagogickou práci a výchovné působení při práci s nimi. Hlavní náplní je ryze prakticky, modelově a prožitkově představit některé postupy a nástroje využitelné při pedagogické motivačně intervenční a výchovné práci s touto cílovou skupinou při formování a modifikaci některých vzorců chování ve školním prostředí. Stejně tak se budeme zabývat aktuálními modelovými situacemi, jejich rozborem, interpretací a inspirací pro zvládání některých interakcí týkajících se výuky a vzdělávání či výchovného působení.
Supervize: Motivačně intervenční pedagogická práce žáků s rozdílnými potřebami
Obsah:
Akce se koná v místě speciální školy Ibsenova 1 Brno, 638 00.
Během supervize nahlédnete do prostorů školy i do výuky. Vedení školy vám poskytne osobní konzultace a ředitel školy PaeDr. Petr Hanák povede supervizi v oblasti intervenční práce žáků s rozdílnými potřebami.
Supervize – Motivačně intervenční pedagogická práce žáků s rozdílnými potřebami
Obsah:
Akce se koná v místě speciální školy. Sraz v 7:50 před školou. S sebou mějte, prosím, přezůvky a drobné občerstvení.
Během supervize nahlédnete do prostorů školy i do výuky. Vedení školy vám poskytne osobní konzultace a ředitelka školy Mgr. Pavlína Pohlová povede supervizi v oblasti intervenční práce žáků s rozdílnými potřebami.
Supervize - Poruchy pozornosti a soustředění jako důsledek ADD, ADHD ve školní praxi
Supervize s mediátorkou a soudní znalkyní Mgr. Marikou Kropíkovou.
Příčiny a následky nepozornosti, hyperaktivity a impulzivity žáků ve škole. Obsahem supervize je základní terminologie, diagnostické, reedukační a podpůrné formy systematické péče, optimální strategie ve výuce, možnosti spolupráce výchovných poradců a školních psychologů na základě doporučení pedagogicko-psychologickými poradnami, smysl IVP (individuální vzdělávací plán) a význam pravidelných konzultací rodičů s učiteli. Rozbor příkladů z praxe, optimální možnosti pomoci, supervizní konzultace.
Zapojení emočních a úzkostných projevů těchto žáků a práce s nimi ve škole, POSTUPY, POMŮCKY, DOPORUČENÍ K JEDNOTLIVÝM PŘÍPADŮM.
Supervize – Afektivní, neurotické a úzkostné poruchy u dětí a dospívajících
Obsah:
Supervize se zaměřuje na práci pedagogů s žáky trpícími psychickými problémy, což je častý jev u dětí a mládeže v našem prostředí. Psychické obtíže mají vážný dopad na školní výkon, sociální interakci a fungování v kolektivu. Supervize pedagogy seznamuje s principy psychického vývoje dětí, pomáhá identifikovat psychické obtíže, rozvíjí kompetence pedagogů a podporuje týmovou spolupráci. Zaměřuje se na úzkostné poruchy, poruchy přizpůsobení, fobie, panické poruchy a deprese u dětí. Praktické příklady těchto problémů jsou analyzovány na reálných případech dětí sledovaných odbornými pracovišti. Supervizor má bohaté zkušenosti jako psycholog v SPC Kyjov a dětském zdravotnickém zařízení Krůček Kyjov, kde se také podílel na vzdělávání začínajících psychologů a speciálních pedagogů.
Supervize – Efektivní komunikace v praxi pedagoga
Obsah:
Navazující supervize k semináři Praktická a efektivní komunikace s rodiči AK07590. Účastníci získají postupy ke zvládání mimořádných a náročných komunikačních situací ve školním prostředí s akcentem na kontext a role účastníků komunikace a praktické tipy pro zvládání těchto situací.
Supervize – Jak na třídnické hodiny, když na ně vlastně není čas (2. sk)
Obsah:
Supervizní setkání si klade za cíl upření pozornosti učitele na výchovnou složku vzdělávacího procesu. Definujeme priority třídního učitele a jeho nezastupitelnou roli. V široké škále aktivit na podporu zdravého klimatu třídy zacílíme na prevenci, společně nalezneme řešení problémových situací, se kterými se třídní kolektivy obvykle potýkají. Důraz klademe na bezpečné prostředí ve škole, posílení vzájemné důvěry, vytváření prostoru pro efektivní komunikaci s žákem i jeho zákonnými zástupci. Supervizní setkání garantuje posílení vnitřní motivace třídních učitelů.
Supervize – Jak na třídnické hodiny, když na ně vlastně není čas
Obsah:
Supervizní setkání si klade za cíl upření pozornosti učitele na výchovnou složku vzdělávacího procesu. Definujeme priority třídního učitele a jeho nezastupitelnou roli. V široké škále aktivit na podporu zdravého klimatu třídy zacílíme na prevenci, společně nalezneme řešení problémových situací, se kterými se třídní kolektivy obvykle potýkají. Důraz klademe na bezpečné prostředí ve škole, posílení vzájemné důvěry, vytváření prostoru pro efektivní komunikaci s žákem i jeho zákonnými zástupci. Supervizní setkání garantuje posílení vnitřní motivace třídních učitelů.
Supervize – Komunikace s rodiči
Obsah:
Rodiče často vidí situaci s jejich potomky jinak než učitelé. Někdy to ani nevypadá, že mají společný zájem, totiž prospěch dítěte/žáka. Na tomto supervizním setkání si ukážeme, proč tomu tak je a ujasníme si, jak s tím pracovat. Kromě nutného odborného pozadí je těžiště setkání věnováno nácviku. Budeme simulovat jednání s rodiči, kteří jsou útoční, neodbytní, příliš opečovávající apod. Prioritou je, aby si každý vyzkoušel na vlastní kůži, jak s takovými rodiči jednat a na co si dát pozor. Zaměříme se i na nácvik konkrétních komunikačních technik. Supervizní setkání je prakticky orientováno, očekává se aktivní zapojení účastníků. Hlavním cílem je, aby si každý odnesl konkrétní doporučení do své praxe.
Supervize – Motivačně intervenční pedagogická a výchovná práce s dospívajícími žáky
Obsah:
Jedná se o praktickou supervizi navazující na seminář Motivačně intervenční pedagogická a výchovná práce s dospívajícími žáky AK07588 (stejný den od 8.00 h.), který nabídne výčet specifických situací ve školním prostředí (vymezování se vůči autoritě, nespolupráce atd.), rozbor těchto situací, definuje problémové momenty a úskalí a poskytne inspirace pro řešení těchto situací.
Supervize – Podpora kariérových poradců
Obsah: Cílové skupině bude nabídnuta podpora na aktuální témata v kontextu kariérového poradenství, sdílení nápadů, příkladů z dobré praxe a užitečných informací. Především podpora praktického profesního rozvoje, praktické příklady a trénink zaměřený na pohovory.
Lektor: Mgr. Ivana Mikušková
Podpora kariérových poradců
Obsah:
Supervize, kde bude cílové skupině nabídnuta podpora na aktuální témata v kontextu kariérového poradenství, sdílení nápadů, příkladů z dobré praxe a užitečných informací. Především podpora praktického profesního rozvoje, praktické příklady a trénink zaměřený na pohovory.
Podpora kariérových poradců
Obsah:
Supervize, kde bude cílové skupině nabídnuta podpora na aktuální témata v kontextu kariérového poradenství, sdílení nápadů, příkladů z dobré praxe a užitečných informací. Především podpora praktického profesního rozvoje, praktické příklady a trénink zaměřený na pohovory.
MiND Club JCMM
SÍTOTISK
Termín a čas: 10. června 2024, 15:00-17:15/17:30
Místo: Pekařská 79, Brno
Workshop, na kterém si můžete vyzkoušet jedinečnou technologii tisku - sítotisk. A samozřejmě si taky prohlédneme celou tiskařskou dílnu.
Jedinečný je sítotisk zejména tím, že natisknuté motivy jsou vysoce odolné vůči opotřebení, proto se technika používá například na potisk látek.
Vybraná barva se protlačuje přes tiskovou formu (síto), ale jen v místech s volnými otvory, zatímco ostatní části jsou nepropustné, chráněné krycí vrstvou.
Účastníci workshopu si sami natisknou VLASTNÍ MOTIV NA TRIČKO!
Registrovat prostřednictvím webu www.jsmenadani.cz se mohou nadaní (PPP) a talentovaní (Invenio, Mensa, individuální testování poradnou JCMM) studenti ve věku 11-15 let. Kapacita 10 míst.
Kontakt v případě dotazů: Jana Vitulová, jana.vitulova@jcmm.cz.
Financováno z projektu Implementace DZ JmK.
Obsah:
Každý živě narozený jedinec (mimo existující výjimky) má potenciál k rozvoji a potenciál k tomu, aby sociálně uspěl. Vlivy prostředí (především nejbližší rodiny) ale vysoce rozhodují o tom, zda a jak talent bude nebo nebude rozvinut a úspěšně realizován.
Tento seminář má inspirovat ty, kteří s dětmi pracují v tom, jaké atributy talent má, jak je rozvíjet a propojovat. Je o inspiraci formální – školské, ale také neformální – rodičovské. A samozřejmě o školské roli korekční – vlivu profesionálních rad na rodičovské počínání.
Návštěva pedagoga z podporované školy.
Pohybové hry a sportovní aktivity na školní zahradě.
konzultace s pedagogem - možnosti podpory v oblasti sociálních a komunikačních dovedností, přizpůsobení podmínek pro vzdělávání záku s PAS v běžné třídě
Tématika transgenderu a nebinarity u žáků ve škole a práce s nimi
Obsah:
Akce s předsedou spolku Transparent z.s. Viktorem Heumannem a jeho hostem.
V každé škole a každé třetí třídě se objeví žák s trans či nevyhraněnou genderovou identitou. Jak vnímat vývoj identity jako vývoj procesu, jak na inkluzi trans studujících v prostředí školy?
Kromě základních pojmů a jevů, které dospívající ovlivňují v běžném životě si interaktivní formou osvětlíme proces tranzice i nebinarity ve školním prostředí, včetně rad pro komunikaci a nastavení celého procesu tak, aby vyhovoval legislativě i všem zúčastněným stranám.
Důležitá akce pro všechny pedagogy, asistenty, vychovatele aj. k zorientování v náročném tématu.
Ucelený vzdělávací program pro střední management škol_SK1
Cílové skupině pracovníků škol na pozici středního managementu – například předsedům předmětových komisí, garantům odborných předmětů, koordinátorům ICT, ŠMP, výchovným poradcům apod. bude nabídnut na míru připravený ucelený vzdělávací program.
Předpokládané zapojení do této skupiny je minimálně 15 osob.
Ucelený vzdělávací program pro střední management škol bude v rozsahu minimálně 40 vyučovacích hodin. Dále bude cílové skupině nabídnuta možnost 40 hodin konzultací a 40 hodin skupinového mentoringu.
Struktura programu pro cílovou skupinu bude následující:
Ucelený vzdělávací program pro střední management škol_SK2
Cílové skupině pracovníků škol na pozici středního managementu – například předsedům předmětových komisí, garantům odborných předmětů, koordinátorům ICT, ŠMP, výchovným poradcům apod. bude nabídnut na míru připravený ucelený vzdělávací program.
Předpokládané zapojení do jedné skupiny podle pracovní pozice ve škole je minimálně 15 osob.
Ucelený vzdělávací program pro střední management škol bude v rozsahu minimálně 40 vyučovacích hodin. Dále bude cílové skupině nabídnuta možnost 40 hodin konzultací a 40 hodin skupinového mentoringu.
Struktura programu pro cílovou skupinu bude následující:
Ucelený vzdělávací program pro ředitele a zástupce školských zařízení
Cílové skupině vedoucích pracovníků školských zařízení bude nabídnut na míru připravený ucelený vzdělávací program. S nabídkou uceleného programu budou osloveni všichni ředitelé a zástupci ředitelů školských zařízení v JMK.
Předpokládané zapojení do této skupiny je minimálně 8 osob z pedagogicko-psychologických poraden, dětských domovů a domovů mládeže.
Ucelený vzdělávací program pro ředitele a zástupce školských zařízení bude v rozsahu minimálně 40 vyučovacích hodin. Dále bude cílové skupině nabídnuta možnost 40 hodin konzultací a 40 hodin skupinového koučinku respektive mentoringu.
Struktura programu pro cílovou skupinu bude následující:
Ucelený vzdělávací program pro ředitele a zástupce školských zařízení
Cílové skupině vedoucích pracovníků školských zařízení bude nabídnut na míru připravený ucelený vzdělávací program. S nabídkou uceleného programu budou osloveni všichni ředitelé a zástupci ředitelů školských zařízení v JMK.
Předpokládané zapojení je minimálně 8 osob ze středisek volného času a domů dětí a mládeže.
Ucelený vzdělávací program pro ředitele a zástupce školských zařízení této skupiny bude v rozsahu minimálně 40 vyučovacích hodin. Dále bude cílové skupině nabídnuta možnost 40 hodin konzultací a 40 hodin skupinového koučinku respektive mentoringu.
Struktura programu pro cílovou skupinu bude následující:
Vliv školy na duševní zdraví žáka a jeho podpora
Obsah:
Všichni chceme, aby děti do školy chodily rády a cítily se spokojené. Aby spontánně projevovaly své názory a pocity, nebály se chybovat, aktivně se zajímaly o dění kolem sebe, cítily se být platným členem skupiny a zažívaly úspěch.
Seminář (s výraznými prvky workshopu) nabízí účastníkům základní informace k nastartování a udržování procesu sebepoznání u žáků a posílení psychické odolnosti. Během praktických aktivit se dotkneme témat, jako jsou péče o vnitřní a vnější zdroje, emoční procesy a naše pocity, formy škálování, podpora duševní odolnosti, kreativity, sebepoznání, sebevyjádření, koncept třípatrového mozku a formy seberegulace, různých typů odolnost a další. To vše v kontextu podpory zdravých vztahů ve třídě a přirozeného zařazování prvků wellbeingu do vzdělávacích aktivit.
Lektor: Mgr. Zdenka Štefanidesová
MiND Club JCMM
Vánoční šachový turnaj
Turnaj je určený pro nadané, talentované a motivované žáky.
Dívky a kluci hrají dohromady.
Program:
Prezentace 15:15–16:00
Vyhlášení výsledků: 18:40
Systém turnaje: Švýcarský systém na 5 kol řízený PC (program Swiss Manager).
Hrací tempo: 2 x 10 minut, 5 s za tah (čekací doba je 10 minut).
Rozhodčí: Ing. Josef Bednařík, mezinárodní rozhodčí.
Registrace a informace na www.jsmenadani.cz
Víceúrovňová hodina v početné integrované třídě – diferenciace a individualizace výuky
Obsah:
Účastníci se seznámí s praktickými tipy, jak připravit výukovou hodinu s ohledem na individuální potřeby všech žáků ve třídě. Budou analyzovány druhy potřeb, typy frustračních reakcí a souvislosti mezi potřebami učitele a žáků.
V praktické aplikaci budou rozvinuty strategie realizace individuálního přístupu k žákům, demonstrovány různé možnosti realizace individuálního přístupu včetně jejich aktuálních výhod a nevýhod. Základním přístupem bude víceúrovňové vyučování v diferencované početné třídě. Závěrečný moment kurzu bude seznámení s učebními styly, ukázány budou diagnostické metody, didaktické zásady a metody práce s dětmi na základě zjištěných učebních stylů.
Lektor: Mgr. Andrea Vedralová
Předání a instrukce ke zpracovanému materiálu z psychologie (přepis učebnice Psychologie pro SŠ)
Wellbeing - praktické techniky pro sebe i pro žáky
Obsah:
Praktický workshop zaměřený na laskavou péči o sebe – podporu fyzického, duševního a emocionálního zdraví učitelů, kde se účastníci seznámí s konkrétními strategiemi a nástroji pro zvládání stresu, udržení rovnováhy a prevenci vyhoření. Můžete čekat:
- praktickou zkoušku relaxačních technik pro pedagogy i žáky,
- cvičení pro uvolnění napětí těla a cvičení pro uklidnění mysli,
- techniky pro podporu emocionální pohody ve třídě – aktivizační cviky,
- vytvoření vlastního plánu sebepéče.
Wellbeing: Resilience v profesi pedagoga, orientovaná na rozvíjení řešení
Obsah:
1. Objevujeme a rozvíjíme psychickou odolnost žáků (2 hod)
Vymezení pojmu resilience.
Základní principy přístupu orientovaného na řešení.
Objevování a rozvíjení zdrojů, které má pedagog k dispozici. Využití vlastních zdrojů v rozvoji sociálních dovedností („k tomu, abychom otevřeli zámek u dveří potřebujeme správný klíč, nikoli analýzu zámku, klíč je řešení, analýza zámku je problém). Namísto rozvíjení problému a otázky „proč“, hledáme odpověď na otázku: „Jakou dovednost potřebuje pedagog objevit, posílit a trénovat? Jak tato dovednost přispěje k předcházení problému nebo dovednosti problém řešit, pokud se už vyskytne?
2. Životní spokojenost – oblasti, které je třeba podpořit (2 hod)
Zmapování oblastí životní spokojenosti. Sebereflexe.
Techniky a aktivity ke zmapování, práce se škálou spokojenosti. Využití koučovacích otázek v přístupech zaměřených na řešeních. Co chci, co potřebuji změnit? Detailní popis změny a vize, stanovení cílů, motto, které připomíná změnu, důvěra žáka ve změnu (zdroje), výzva a rizika, co už má pedagog k dispozici, kdo a co jej podpoří, co mu změna přinese do života a co druhým, kde se na své cestě ke změně již nachází, podle jakých signálů pozná, že se již změna děje, co potřebuje od okolí (podporu, pozitivní zpětnou vazbu) a jak na Záznam: Sledování úspěchů
3. Seberegulace ve stresové situaci, strategie, kterými si pomáháme k rovnováze (2 hod)
Základní informace týkající se stresu: signály, podle kterých pedagog pozná, že je ve stresu, zmapování možných příčin.
Strategie, kterými si pedagog pomáhá k rovnováze. Jak funguje náš mozek, pokud vyhodnotí situaci jako stresovou.
Sebereflexe a aktivity a techniky vedoucí k seberegulaci.
4. Podpora zvládání stresu a budování odolnosti: aktivity pro podporu emočních dovedností, relaxační techniky na zklidnění a uvolnění těla (2 hod)
Prakticky zaměřený blok na cvičení a relaxaci. Tipy a náměty pro sdílení těchto aktivit ve skupině. Možnosti využití při vedení ranního, komunitního kruhu, třídnické hodiny, ve výchově ke zdraví.
Wellbeing: Resillience v profesi pedagoga, orientovaná na rozvíjení řešení
Obsah:
Jak nalézt vnitřní sílu a motivaci k dosažení svých cílů? Tento kurz vás provede procesem objevování vašeho vlastního potenciálu a schopností. Naučíte se identifikovat své silné stránky a dovednosti, které vám pomohou překonat překážky a zvládat náročné situace. Získáte nástroje pro posílení své vnitřní motivace, odvahy opustit komfortní zónu a převzít zodpovědnost za svůj život. Tento kurz je určen pro ty, kteří chtějí aktivně pracovat na svém osobním rozvoji a dosáhnout svých cílů s větší jistotou a sebedůvěrou.
Čtenářská gramotnost u zrakově postižených žáků - návštěva knihovny Jiřího Mahena, kde nám zkušená lektorka předvede zvukové nahrávky knih pro zrakově postižené žáky. Dále si ukážeme model historického Brna a plastickou mapu autobusového nádraží. Proběhne také ukázka Vysílačky Pro Nevidomé.
Vážené kolegyně a kolegové, členové platformy COV zdravotnictví,
srdečně Vás zveme na odborný workshop s tématem NOVÉ TRENDY V ONKOLOGICKÉ PREVENCI A LÉČBĚ, který proběhne na SZŠ Brno, Jaselská a poté na Masarykově onkologickém ústavu.
Připravili jsme pro Vás ve spolupráci s Masarykovým onkologickým ústavem přednášky a exkurzi na MOÚ.
Program:
8:00 – 8:15 Prezence
8:15 – 11:30 Přednášky – SZŠ Brno, Jaselská
11:30 – 12:00 Přestávka, oběd
12:30 – 14:30 Praktický blok – MOÚ, Žlutý kopec
Workshop zaměřený na nácvik čtení žáků s LMP a STMP, ukázka metod, učebnic a dalších pomůcek. Společné sdílení zkušeností.
Téma: Vzdělávání žáků s poruchou autistického spektra na střední škole. Zúčastnilo se 13 účastníků ze 4 škol.
Vážené kolegyně a kolegové, členové platformy COV zdravotnictví,
srdečně Vás zveme na odborný workshop s tématem NOVÉ TRENDY V ONKOLOGICKÉ PREVENCI A LÉČBĚ, který proběhne na SZŠ Brno, Jaselská a poté na Masarykově onkologickém ústavu.
Připravili jsme pro Vás ve spolupráci s Masarykovým onkologickým ústavem přednášky a exkurzi na MOÚ.
Program:
8:15 – 8:30 Prezence
8:30 – 11:30 Přednášky – SZŠ Brno, Jaselská
11:30 – 12:00 Přestávka, oběd
12:30 – 14:30 Praktický blok – MOÚ, Žlutý kopec
Workshop robotiky a programování pro pedagogy a vedoucí kroužků na SŠ.
MiND Club JCMM
Setkání se zástupcem Asociace debatních klubů
Cílem workshopu je seznámit žáky se základy debatování a způsoby jejich využití v každodenním životě.
Účastníci budou uvažovat a diskutovat o tom, co debata je, kde se s ní v životě setkávají, k čemu ji používají, naučí se budovat logickou, fakty podloženou a přesvědčivou argumentaci, seznámí se s pravidly soutěžního debatování.
Kontakt v případě dotazů: Jana Vitulová, jana.vitulova@jcmm.cz.
Aktivita je realizována a financována v rámci projektu „Implementace DZ JMK“ v rámci Operačního programu Jan Amos Komenský, který je financován Evropskou unií, státním rozpočtem ČR a Jihomoravským krajem.
Jedná se o 1. workshop CMP Ibsenka
Workhospy a IT bulletin pro pedagogy SŠ vede a zpracovává na naší škole pedagog Ing. Jindřichz Zdráhal. Workhop probíhá 1x za měsíc a IT bulletin pro pedagogy je vydáván taktéž 1x za měsíc.
Naše aktivita se zaměřuje na zvyšování informatické gramotnosti učitelů středních škol a skládá se ze dvou částí. První, prezenční část, má za cíl organizovat setkání učitelů SŠ, která budou kombinovat formu workshopů a sdílení dobré praxe. Tato setkání se zaměří na efektivní využívání různých aplikací, zvyšování povědomí o kyberbezpečnosti a také na téma umělé inteligence.
Na tuto část navazuje druhá fáze, ve které budeme vytvářet informační bulletin. Jeho obsahem bude shrnutí toho, co proběhlo během prezenčních setkání, a také novinky ze světa školního IT, pozvánky na zajímavé akce a podobně. Bulletin má sloužit jako přehled a podklady nejen pro účastníky workshopů, ale také pro ty, kteří se nemohli zúčastnit.
Základy komunikace s žáky s nežádoucími projevy chování a s jejich rodiči
Obsah:
Webinář je zaměřen na prohloubení komunikativních kompetencí pedagogických pracovníků v běžných situacích i v situacích emočně vypjatých. Seminář se zabývá problematikou nežádoucího chování žáků, konkrétně se budeme dotýkat volby vhodných komunikačních postojů a prostředků, které mohou pedagogové využít v situacích běžných i emočně vypjatých, aby byly eliminovány nežádoucí dopady narušeného chování žáků. Znalost těchto technik umožní učitelům preventivně předcházet vyhroceným komunikačním situacím.
Lektor: PhDr. Mgr. Eva Burdová, MBA
Základy psychohygieny pro pedagogy
Obsah:
Pracovní stres a přetížení je v současné době bohužel tak běžným jevem, nad kterým se již nikdo ani nepozastavuje. Vysoce postavení pracovníci kolabují – zdravotně, psychicky a někdy dokonce i „hoří“, tedy jsou postiženi syndromem vyhoření. Co pedagogové a stres? Jaké jsou možnosti z hlediska prevence a práce se stresem v pedagogické praxi? Prakticky zaměřený seminář pro začínající i pokročilé pedagogy, jehož cílem je získání nástrojů pro práci se stresem. Součástí školení jsou také interaktivní techniky využitelné v průběhu vyučování k vytvoření pozitivní atmosféry a minimalizaci stresu u žáků. Představeny budou vybrané techniky psychohygieny a principy jógy smíchu, která se může uplatňovat jako prostředek k minimalizaci stresu.
Lektor: Ing. Přemysl Doležal
Základy psychohygieny pro pedagogy
Obsah:
Pracovní stres a přetížení je v současné době bohužel tak běžným jevem, nad kterým se již nikdo ani nepozastavuje. Vysoce postavení pracovníci kolabují – zdravotně, psychicky a někdy dokonce i „hoří“, tedy jsou postiženi syndromem vyhoření. Co pedagogové a stres? Jaké jsou možnosti z hlediska prevence a práce se stresem v pedagogické praxi? Prakticky zaměřený seminář pro začínající i pokročilé pedagogy, jehož cílem je získání nástrojů pro práci se stresem. Součástí školení jsou také interaktivní techniky využitelné v průběhu vyučování k vytvoření pozitivní atmosféry a minimalizaci stresu u žáků. Představeny budou vybrané techniky psychohygieny a principy jógy smíchu, která se může uplatňovat jako prostředek k minimalizaci stresu.
Záměrné sebepoškozování u dětí a náctiletých
Obsah:
Účastníci prostřednictvím výkladů, kazuistik a diskuzí porozumí příčinám sebepoškozování a jejich dopadům na školní výkon dítěte a na jeho vztahy s vrstevníky i pedagogy. Prostřednictvím skupinové práce lektor účastníky seznámí s technikami a postupy, díky nimž mohou dětem, které se sebepoškozují, pomoci lépe zvládat vysoké nároky, které na ně škola klade po stránce celkové adaptace, sociálních dovedností a emoční regulace. Prostřednictvím workshopu se účastníci naučí volit a uplatňovat vhodný přístup k dětem, které se sebepoškozují vzhledem k celkovému kontextu, ve kterém se dítě nachází.
Náhled do vyučování v 1. a 2. třídě u podpořených pedagogů a následná konzultace
Sdílená výuka v GSS Mikulov. Seznámením s prostředím školy, žáky a pedagogy. Seznámení se školním vzdělávacím programem a rozvrhem třídy.
Workshop pro účastníky probíhajících STEAM klubů https://www.jcmm.cz/steam-kluby-pro-zaky/
Jak citovat?
15:00 - 16:00
Účastníci diskutovali o plagiátorství. Byli seznámeni s citačními metodami, pravidlech pro citování a tvorbu citací, jejich generování.
lektorka: PhDr. Martina Machátová
Workshop pro účastníky probíhajících STEAM klubů https://www.jcmm.cz/steam-kluby-pro-zaky/
Jak vyhledávat zdroje v odborné literatuře?
15:00 - 16:00
Účastníci obdrželi tipy a aktuální informace o způsobech a možnostech vyhledávání zdrojů v odborné literatuře při psaní akademického textu.
lektorka: PhDr. Martina Machátová
Účinná komunikace s agresivními, zamlklými, málo se prosazujícími, integrovanými žáky
Obsah:
Paní lektorka PhDr. Nora Gavendová, speciální pedagožka a psychoterapeutka, vás provede specifiky a technikami komunikace s náročným žákem s pasivním, agresivním, asertivním stylem chování a doporučí účinné intervence. Efektivní kognitivně behaviorální postupy uplatňované ve školním i mimoškolním prostředí – režimová opatření, monitoring, pozitivní posilování žádoucího chování, nácvik podle vzoru, expoziční terapie, behaviorální smlouvy, vyhasínání, žetonové hospodaření, zaplavení, tvarování, práce s rodiči.
Jednotlivé bloky jsou prokládány praktickým nácvikem a modelováním problémových situací v interpersonální komunikaci.
Účinná komunikace s agresivními, zamlklými, málo se prosazujícími, integrovanými žáky
Obsah:
V teoretické části budou probrány: některé důvody agresívního, a naopak nesmělého chování integrovaných žáků, význam a druhy komunikace, rozdělení komunikace, chování v komunikaci (pasivní, agresivní, asertivní), asertivita a asertivní práva, techniky asertivity: podávání zpětné vazby, podávání a přijímání komplimentu, asertivní „ne“, gramofonová deska, empatické naslouchání, požádání o laskavost. V teoretické části se účastníci webináře také dozvědí o pravidlech aktivního naslouchání a o doporučeních, jak přijmout a vyjádřit kritiku a o specifikách komunikace s dětmi.
Praktická část je věnována nácviku a modelování problémových situací v interpersonální komunikaci.
Řešení konfliktů na pracovišti
Obsah:
Konflikty a neshody jsou běžnou součástí života. Jak jim můžeme předcházet? A pokud k nim již dojde, jakým způsobem na ně nejlépe reagovat? V tomto webináři si ukážeme vhodné způsoby komunikace a další metody, abychom konflikty řešili správně a také je v rámci možností omezili.
Řešení mimořádných situací ve školách
Obsah:
Kazuistiky standardních a nových jevů, jejich počáteční projevy, dopady a možnosti řešení v souladu s výše uvedenými legislativními a metodickými materiály.
Doporučené postupy v případě podezření, resp. identifikace nežádoucích jevů, vzniku mimořádných událostí.
Možnosti škol v propojení na zdravotní a sociální instituce a služby. Formy spolupráce s bezpečnostními autoritami v ČR (zástupci IZS). Komunikace se zřizovateli a jejich odbornými garanty.
Práce s otevřenými zdroji jako zprostředkovateli informací – dezinformace.
Jedná se o seznámení se základním členěním těchto jevů a dosavadními zkušenostmi s jejich projevy a dopady v rámci ČR, resp. relevantního zahraničí.
Použití kazuistiky z otevřených zdrojů a vlastní znalostní databáze.
Možnosti a zkušenosti v rámci preventivního působení zřizovatelů, vedení škol a pedagogů v oblasti negativních jevů (závislosti, agrese, dezinformace, extremismus, zločiny z nenávisti, kyber zločin a další trestná činnost).
Řešení mimořádných událostí na školách
Obsah:
V souvislosti se stále přibývajícím počtem mimořádných situací na školách a ve školských zařízeních bude zrealizován seminář zaměřený na prevenci těchto útoků, jakož i na řešení krizových situací, které jsou s takovými útoky spojené. Seminář proběhne kombinací přednášky a modelových situací. Pedagogové se seznámí s pravidly prevence rizik a jejich předcházení, s typy napadení, jejich průběhem, chováním v průběhu a následně po napadení, ale také s motivací a typologií pachatelů, s prací orgánů činných v trestním řízení a s pravidly komunikace s médii.
JCMM
Škola jako „dílna lidskosti“
Od první do deváté třídy stráví děti ve škole zhruba 8000 hodin. To je luxusní časová dotace, ohromná investice.
Co od toho čekáme?
Co se má s dítětem během tohoto ohromného množství hodin stát?
Co má dítě získat?
Co potřebuje pro život v 21. století?
A co potřebuje společnost?
Co je to podstatné, to naprosto zásadní?
A co méně podstatné?
J. A. Komenský měl před 350 lety jasno: charakter.
Škola má být "dílnou lidskosti", kde se člověk učí být nejprve člověkem dobrého charakteru. Získá-li k tomu navíc i znalosti a dovednosti užitečné pro život, jen dobře, ale podstatný je charakter.
Proč právě charakter? A také, jak se výchovně formuje? Jak se učí? Je vůbec učitelný?
Odpovědi na tyto otázky budou předmětem talku.
Prof. PhDr. Jan Hábl, Ph.D. je manžel, otec, pedagog a komeniolog. Po studiích filozofie výchovy při University of Wales působil jako učitel angličtiny, věnoval se výzkumu v Komenského institutu v Praze, přednášel na univerzitách v Hradci Králové a v Ústí nad Labem v oborech na rozhraní pedagogiky, antropologie, etiky a historie vzdělávání. Je autorem titulů odborných i krásných, např. Labyrint upgrade. Jinotajný román (nejen) pro děti (2015), Na charakteru záleží, problém učitelnosti dobra (2020), I když se nikdo nedívá, fundamentální otázky etického vychovatelství (nakl. P. Mervart 2015), Aby člověk neupadal v nečlověka (nakl. P. Mervart 2015), Učit (se) příběhem. (Host 2013), On being human(e) (Wipf&Stock 2017).
REGISTRACE: prostřednictvím webu jsmenadani.cz - registrace/přihlášení vpravo nahoře. Po registraci (nebo přihlášení do vašeho již existujícího účtu) přejděte na webu do sekce Jsme škola - Přednášky a vyberte a přihlašte se na seminář dle vašeho zájmu.
Aktivita je realizována a financována v rámci projektu „Implementace DZ JMK“ v rámci Operačního programu Jan Amos Komenský, který je financován Evropskou unií, státním rozpočtem ČR a Jihomoravským krajem.
Neakreditovaný odborný seminář na téma dekarbonizace motorů zajištěný specializovanou vzdělávací společností pro učitele odborných předmětů a odborného výcviku z partnerských středních škol, které zajišťují výuku autooborů.
Školní metodik prevence na škole
Seminář se skládá ze dvou částí:
1. část: Funkce školního metodika prevence – (kvalifikační předpoklady pro činnost ŠMP, úkoly vyplývající z této funkce, možná spolupráce s dalšími institucemi atd.)
• Specifika postavení ŠMP v ZŠ i SŠ
• Co dělat, když jsem jmenován do funkce ŠMP
• Činnost ŠMP
• Povinná dokumentace ŠMP
2. část: Minimální preventivní program – tvorba, hodnocení
• Co bychom potřebovali vědět, než začneme tvořit MPP
• Minimální preventivní program
• Legislativa vztahující se k problematice soc. nežádoucích jevů
• Dobrá praxe – výměna zkušeností
MiND Club: O hledání léku proti rakovině a o ženách ve vědě
Inspirativní přednáška vědkyně Ing. Michaely Vojníkové, doktorandky CEITECu VUT
Setkání bude zaměřeno na osobní cestu Michaely Vojníkové k vědě a zamyšlení se o možnostech a výzvách vědecké dráhy. Podrobněji se podívá nejen na rovnováhou mezi studiem, prací a osobním životem, ale také na vliv vědeckého povolání na rodinný a sociální život a mluvit budeme také o rovnoprávnosti žen ve vědě.
Držitelka Fulbrightova stipendia na JCMM přinese také vhled do oblasti nanomedicíny s využitím při léčbě rakoviny a odhalí své budoucí plány v oblasti vzdělávání a výzkumu. Přiblíží také její navazující výzkum v San Diegu v USA a to, jak sdílet vášeň pro vědu skrze média a mentoring.
Aktivita je realizována a financována v rámci projektu „Implementace DZ JMK“ v rámci Operačního programu Jan Amos Komenský, který je financován Evropskou unií, státním rozpočtem ČR a Jihomoravským krajem.
Informace a registrace na www.jsmenadani.cz